Mütercim - Tercümanlık (İngilizce)

"Küreselleşme" farklı diller konuşan toplumlar arasındaki kültürel paylaşım ve ticari aktivitenin artmasına yol açmaktadır. Mütercim - Tercümanlık, farklı diller konuşan toplumlar arasındaki yazılı ve sözlü iletişimi sağlayarak aralarında köprü kuran, uygulama alanlarına göre kendi içinde uzmanlaşan bir meslek dalıdır. Mütercim - Tercümanlar ana dillerine ve çevirdikleri dillere hakimiyeti yüksek, bu dillerdeki yazma ve konuşma kurallarını iyi bilen, üst düzeyde sözel ve akademik yeteneğe sahip profesyonellerdir.  

Kapadokya Üniversitesi Mütercim – Tercümanlık Bölümünün amacı; İngiliz dili ile yazılan klasik ve modern kaynaklarda yer alan bilgilerle Türk dili ve kültürüne ait bilgileri değerlendirerek günümüze taşıyabilen ve bunları toplumun yararına sunabilen, İngilizce konuşan ülkeler ile ülkemiz arasında tarihi, kültürel, bilimsel, diplomatik ve ekonomik alanlara katkıda bulunabilen nitelikli bireyler yetiştirmektir. Bu bölümü başarı ile bitiren öğrenciler; Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede çalışma imkanına sahip olabilecek, İngilizceden Türkçeye, Türkçeden İngilizceye çeviri yapabileceklerdir. 

Kapadokya Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümünde eğitim süresi boyunca öğrencilere İngiliz dili, İngiliz edebiyatı, tarihi ve kültürüyle ilgili derslerin yanı sıra dili anlamaya ve konuşmaya yönelik derslerin verilmesi hedeflenmektedir. 

Mütercim-Tercümanlık bölümü mezunları Türkiye’de bakanlıklar, Avrupa Komisyonu gibi uluslararası komisyonlar, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar, uluslararası şirketler, eşzamanlı (simültane) ve yazılı çeviri büroları, haber ajansları, özel TV kanalları, gazeteler, Dışişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, turizm sektörü, bankalar, üniversiteler, ithalat-ihracat sektörleri, yayınevleri, özel çeviri büroları gibi çok geniş bir yelpazede çalışma imkanına sahiptir.

Puan Türü: DİL
Eğitim Dili: İngilizce

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2019-ÖSYS En Küçük Puan

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (Burslu)

6

356,45

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (%50 İndirimli)

44

- - - -

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (%25 İndirimli)

5

- - - -

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (Ücretli)

5

- - - -

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 44’ü %50 indirimli, 5’i %25 indirimli ve 5’i ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 30.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (Burslu)

-

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (%50 İndirimli)

15.000 TL + KDV (%8)

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (%25 İndirimli)

22.500 TL + KDV (%8)

Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (Ücretli)

30.000 TL + KDV (%8)E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız