Adalet

Hukuki işlemlerin yürütülmesini sağlayan adalet ön lisans mezunları, adalet sistemimizin düzgün işlemesinde hayati rol üstlenirler.

Temel hukuk bilgisi, yüksek çalışma temposu, hızlı düşünme yeteneği, keskin bir hafıza, ileri düzey bilgisayar kullanımı ve veri yönetimi bilgisine sahip olması gereken adalet ara elemanları, yüksek öneme sahip hukuki işlemleri gerçekleştirirler.

Adalet ara elemanları, özel sektörde avukatlık bürolarında veya bankalar gibi hukuk departmanları bulunan büyük işletmelerde avukatlara yardımcı olarak istihdam edilmektedir.

Kamu sektöründe ise “Adalet Meslek Elemanı” ünvanı ile adli yargı ve infaz kurumlarında hakim ve savcılara yardımcı eleman olarak atanmakta, mahkemelerde, icra dairelerinde ve noterlerde katiplik, mübaşirlik yapabilmektedirler.

Kapadokya MYO Adalet Önlisans Programı, öğrencilerini temel hukuk bilgilerinin yanısıra, hızlı klavye kullanım teknikleri, büro yönetimi, UYAP uygulamaları, protokol kuralları gibi, farklı kariyer yollarını izlerken ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerle donatarak, adalet sisteminin her alanında etkin profesyoneller olarak çalışabilmelerini sağlamayı hedeflemektedir.

Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: Türkçe

2019 ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanlar

Program Adı Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Adalet (Ücretli) 13 - - - -
Adalet (Burslu) 6 270,92
Adalet (%50 İndirimli) 13 222,06
Adalet (%25 İndirimli) 28 - - - -

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 13’ü %50 indirimli, 28’i %25 indirimli ve 13’ü ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Hukuk

 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Adalet Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Adalet
Alan Kodu Alan Adı Dal No Dal Adı
6001 Adalet - Alanı ve Tüm Dalları
6001 Adalet 2 İnfaz ve Koruma

 

Eğitim Ücreti

2019 – 2020 akademik yılında eğitim ücreti 15.750 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Adalet (Ücretli) 15.750 TL + KDV (%8) 
Adalet (Burslu) -
Adalet (%50 İndirimli) 7.875 TL + KDV (%8)
Adalet (%25 İndirimli) 11.812,5 TL + KDV (%8)

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız


2019 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız