Adalet

Adalet Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Toplumsal yaşamın en temel unsurlarını içinde barındıran ve kapsamı her geçen gün artan hukuk alanı, bir yandan temel hak ve özgürlükleri konu edinirken diğer yandan bilgiye erişimin kolaylaşması ve iletişim/etkileşim olanaklarının artması ile güncelliğini korumaktadır. Söz konusu değişime paralel olarak, adil bir toplumsal düzenin hukuk yoluyla sağlanması ve bu sürecin mümkün olan en hızlı şekilde gerçekleşmesi, tüm toplumlar için temel bir ihtiyaç ve talep olarak ön plana çıkmaktadır. Bu durum ise kaçınılmaz olarak, hukuk alanında yetkinleşmiş, donanımlı insan ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Adalet Programı’nın temel amacı, sözü edilen bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak hem kuramsal bilgiye hem de pratik yeterliliklere sahip ara eleman yetiştirmektir. Programda bir yandan temel hukuk derslerinin (Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Ticaret Hukuku gibi) yanı sıra uygulamaya yönelik derslerin (UYAP, Klavye Kullanımı, İcra Programı gibi) de verilmesi, öğrencilerin teorik ve pratik yetkinlik kazanmasını sağlarken; staj uygulaması ise kurumsal yapıyı doğrudan deneyimleyebilmesini mümkün kılmaktadır. Tüm bu sebeplerle Adalet Programı öğrencilerimize, var olan ve giderek artan yetişmiş insan ihtiyacını karşılaması bakımından önemli bir fırsat sunmaktadır.


Adalet Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya MYO Adalet Ön lisans Programı, öğrencilerini temel hukuk bilgilerinin yanı sıra, hızlı klavye kullanım teknikleri, büro yönetimi, UYAP uygulamaları, protokol kuralları gibi, farklı kariyer yollarını izlerken ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerle donatarak, adalet sisteminin her alanında etkin profesyoneller olarak çalışabilmelerini sağlamayı hedeflemektedir.

Adalet Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Hukuki işlemlerin yürütülmesini sağlayan adalet ön lisans mezunları, adalet sistemimizin düzgün işlemesinde hayati rol üstlenirler. Temel hukuk bilgisi, yüksek çalışma temposu, hızlı düşünme yeteneği, keskin bir hafıza, ileri düzey bilgisayar kullanımı ve veri yönetimi bilgisine sahip olması gereken adalet ara elemanları, yüksek öneme sahip hukuki işlemleri gerçekleştirirler.

Adalet ara elemanları, özel sektörde avukatlık bürolarında veya bankalar gibi hukuk departmanları bulunan büyük işletmelerde avukatlara yardımcı olarak istihdam edilmektedir. Kamu sektöründe ise “Adalet Meslek Elemanı” unvanı ile adli yargı ve infaz kurumlarında hakim ve savcılara yardımcı eleman olarak atanmakta, mahkemelerde, icra dairelerinde ve noterlerde katiplik, mübaşirlik yapabilmektedirler.

Mezunlar, zabıt katipliği, Bakanlıklarda hukuk personeline yardımcı katiplik, infaz koruma memurluğu, icra müdürlüğü ya da KPSS sınavı yoluyla kamu personeli pozisyonlarına atanabilmektedirler.

Adalet Bölümünde Hangi Dersler Var?

Temel hukuk bilgisine yönelik derslerin dışında, pratiğe yönelik olarak Klavye Kullanımı, İcra Programı, UYAP dersleri ön plana çıkmaktadır.

Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Adalet Bölümünün Puan Türü

Puan Türü: TYT

Adalet Bölümünün Eğitim Dili

Türkçe

Adalet Bölümünün Eğitim Türü

Örgün

Adalet Bölümünün Eğitim Süresi

2 yıl

Adalet Bölümünün Eğitim Yeri

Mustafapaşa Yerleşkesi

Adalet Bölümü Öğrencileri İçin Çift Ana Dal ve Yan Dal İmkânları

Öğrenciler, belirtilen şartları taşımaları durumunda Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programında çift ana dal yapabilmektedir.

Adalet Bölümünden Dikey Geçiş Sınavı ile Hangi Lisans Bölümlerine Geçiş Yapılabilir? (Ön lisans programları için)

Hukuk

Adalet Bölümü 2019 - ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Adalet (Ücretli)

13

-

1.667.000

Adalet (Burslu)

6

270,92

642.000

Adalet (%50 İndirimli)

13

222,06

1.250.000

Adalet (%25 İndirimli)

28

-

1.743.000

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Adalet Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Adalet

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6001

Adalet

-

Alanı ve Tüm Dalları

Adalet Bölümü Eğitim Ücreti

2019 – 2020 akademik yılında eğitim ücreti 15.750 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Adalet (Ücretli)

15.750 TL + KDV (%8)

Adalet (Burslu)

-

Adalet (%50 İndirimli)

7.875 TL + KDV (%8)

Adalet (%25 İndirimli)

11.812,5 TL + KDV (%8)

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

Adalet Bölümü Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız


2019 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Adalet Ön Lisans Programı Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız