Çocuk Gelişimi (Önlisans)

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Çocuk Gelişimi programının amacı, 0-6 yaş dönemindeki normal gelişim gösteren ve özel eğitime gereksinim duyan çocukların tüm gelişim alanlarını (zihinsel, dil, psiko-motor, sosyal-duygusal, öz bakım) destekleyen, gerek teorik gerekse uygulamalı eğitim programları ile donanımlı, çocuğa, aileye ve topluma yön verebilen “çocuk gelişimi meslek elemanı” yetiştirmektir. Eğitim reformu kapsamında okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde yüze çıkarılması hedeflenmekte, bu hedefe ulaşılırken okul öncesi eğitimin sürdürülmesinde eğitmen yardımcılarına duyulan ihtiyacın kısa vadede katlanarak artacağı öngörülmektedir.

Kapadokya MYO

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Öğrencilerimiz bu doğrultuda faaliyet gösteren Çocuk Gelişimi Uygulama Merkezinde klasik eğitim metotlarının yanı sıra Montessori metodu öğrenmekte ve iki yıllık eğitimlerinin ardından beceri odaklı eğitim yaklaşımlarını bilen, okul öncesi yabancı dil eğitimi metotlarına hâkim Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı olarak mezun olmaktadırlar.

Programın uygulama eğitimlerine ev sahipliği yapan Kapadokya Üniversitesi Ürgüp ve Nevşehir Çocuk Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri, bölgemizin Montessori eğitim anlayışı ile hizmet veren kurumlardır. Ayrıca Kapadokya Üniversitesi Nevşehir Çocuk Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye'nin Montessori mimarisine uygun yapılmış tek anaokuludur.

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Mezunlarımız, MEB'e bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinde okul öncesi eğitimi meslek elemanı, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde grup eğitimcisi, SHÇEK bünyesinde çocuk gelişimi meslek elemanı, çocuk yayınları ve oyuncak sektöründe tasarımcı, tatil köyleri gibi büyük turistik tesislerde, spor komplekslerinde, çocuk kulüplerinde okul öncesi eğitimi meslek elemanı olarak görev yapabilmekte; özel okullarda, hastanelerin çocuk servisi oyun odalarında yardımcı eğitmen olarak derse girebilmekte, devlet okullarında ücretli eğitmen olarak görev alabilmektedirler.

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümünde Hangi Dersler Var?

Çocuk Gelişimi ön lisans programında “Okul Öncesi Montesori Felsefesi ve Eğitimi, Çocuk Gelişimi Uygulamaları, Eğitimde Araç ve Gereç Geliştirme, Çocuk Eğitiminde Sanat ve Yaratıcılık, Çocuk Edebiyatı ve Medya, Özel Eğitim, Çocuk Ruh Sağlığı, Çocukla İletişim, Anne Baba Eğitimi, Değerler Eğitimi, Okul Öncesi Çocuk Gelişimi, Öğretimde Planlama, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gelişimsel Tanı ve Değerlendirme Yöntemleri, Okul Öncesinde Fen ve Teknoloji Eğitimi” gibi dersler yer almaktadır.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için TıklayınMontessori Anaokullarımız hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümünün Puan Türü

Puan Türü: TYT

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümünün Eğitim Dili

Türkçe

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümünün Eğitim Türü

Örgün / Uzaktan

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümünün Eğitim Süresi

Eğitim süresi 2 yıldır.

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümünün Eğitim Yeri

Ürgüp Yerleşkesi

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümünden Dikey Geçiş Sınavı ile Hangi Lisans Bölümlerine Geçiş Yapılabilir?

  • Çocuk Gelişimi
  • Okul Öncesi Öğretmenliği
  • Özel Eğitim Öğretmenliği
  • Sosyal Hizmet

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümü 2019 - ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (Örgün Öğretim)

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019- ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Çocuk Gelişimi (Burslu)

6

271,84

633.000

Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli)

16

214,70

1.354.000

Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli)

38

-

1.562.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup örgün öğretimde toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 16’sı %50 indirimli ve 38’i %25 indirimlidir.

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümü 2019 - ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (Uzaktan Öğretim)

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019- ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Çocuk Gelişimi (Burslu)

8

262,78

727.000

Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli)

72

- - - -

1.715.000

Uzaktan öğretimde toplam kontenjan 80 kişidir. Bunun 8’i burslu, 72’si %50 indirimlidir.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Çocuk Gelişimi Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Çocuk Gelişimi

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6009

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

-

Alanı ve Tüm Dalları

6208

Sağlık Hizmetleri

-

Alanı ve Tüm Dalları

Çocuk Gelişimi (Önlisans) Bölümü Eğitim Ücreti

PROGRAM ADI

ÜCRET

Çocuk Gelişimi (Burslu)

-

Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli)

7.875 TL + KDV (%8)

Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli)

11.812,5 TL + KDV (%8)

Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim) (Burslu)

-

Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim) (%50 İndirimli)

4.125 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

Çocuk Gelişimi (Önlisans - Örgün Öğretim) Bölümü Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız 

Çocuk Gelişimi (Önlisans - Uzaktan Öğretim) Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Çocuk Gelişimi Önlisans Programı Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız