Çocuk Gelişimi (Önlisans)

Eğitim reformu kapsamında okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde yüze çıkarılması hedeflenmekte, bu hedefe ulaşılırken okul öncesi eğitimin sürdürülmesinde eğitmen yardımcılarına duyulan ihtiyacın kısa vadede katlanarak artacağı öngörülmektedir.Kapadokya MYO

Çocuk Gelişimi programının amacı, 0-6 yaş dönemindeki normal gelişim gösteren ve özel eğitime gereksinim duyan çocukların tüm gelişim alanlarını (zihinsel, dil, psiko-motor, sosyal-duygusal, öz bakım) destekleyen, gerek teorik gerekse uygulamalı eğitim programları ile donanımlı, çocuğa, aileye ve topluma yön verebilen “çocuk gelişimcisi” yetiştirmektir.

Öğrencilerimiz bu doğrultuda faaliyet gösteren Çocuk Gelişimi Uygulama Merkezinde klasik eğitim metotlarının yanı sıra Montessori metodu öğrenmekte ve iki yıllık eğitimlerinin ardından beceri odaklı eğitim yaklaşımlarını bilen, okul öncesi yabancı dil eğitimi metotlarına hakim uzman öğreticiler olarak mezun olmaktadırlar.

Programın uygulama eğitimlerine ev sahipliği yapan Kapadokya Üniversitesi Nevşehir Çocuk Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, bölgemizin Montessori eğitim anlayışı ile hizmet veren tek merkezi, Türkiye'nin Montessori mimarisine uygun yapılmış tek anaokuludur. 

Mezunlarımız, MEB'e bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinde okul öncesi eğitimcisi, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde grup eğitimcisi, SHÇEK bünyesinde çocuk gelişimcisi, Sağlık Bakanlığına bağlı kliniklerde çocuk gelişimcisi, çocuk yayınları ve oyuncak sektöründe tasarımcı, tatil köyleri gibi büyük turistik tesislerde, spor komplekslerinde, çocuk kulüplerinde okul öncesi eğitimcisi olarak görev yapabilmekte; özel okullarda uzman öğretici olarak derse girebilmekte, devlet okullarında ücretli eğitmen olarak görev alabilmektedirler.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Çocuk Gelişimi programı hem örgün hem de uzaktan öğretim yoluyla yürütülmektedir. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, ön lisans diploması alarak "Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı" unvanını kazanırlar.

Montessori Anaokullarımız hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: Türkçe
Eğitim Türü: Örgün / Uzaktan

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (Örgün)

Program Adı Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Çocuk Gelişimi (Burslu) 6 271,84
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli) 16 214,70
Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli) 38 - - - -

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup örgün öğretimde toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 16’sı %50 indirimli ve 38’i %25 indirimlidir.

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (Uzaktan)

Program Adı  Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Çocuk Gelişimi (Burslu) 8 262,78
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli) 72 - - - -

Uzaktan öğretimde toplam kontenjan 80 kişidir. Bunun 8’i burslu, 72’si %50 indirimlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Çocuk Gelişimi
Okul Öncesi Öğretmenliği

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Çocuk Gelişimi Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Çocuk Gelişimi
Alan Kodu Alan Adı Dal No Dal Adı
6009 Çocuk Gelişimi ve Eğitimi  - Alanı ve Tüm Dalları
6208 Sağlık Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları

 

 

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında örgün öğretimde eğitim ücreti 15.750 TL, uzaktan öğretimde 8.250 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Çocuk Gelişimi (Burslu) -
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli) 7.875 TL + KDV (%8) 
Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli) 11.812,5 TL + KDV (%8) 
Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim) (Burslu) -
Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim) (%50 İndirimli) 4.125 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (Örgün Öğretim)

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (Uzaktan Öğretim)

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız