Sosyal Hizmetler Programı

Sosyal Hizmetler

Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonunun yaptığı tanımda sosyal hizmet aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır:

“Sosyal hizmet; sosyal değişimi ve gelişimi, sosyal bütünleşmeyi, insanların güçlendirilmesini ve özgürleşmelerini destekleyen uygulama temelli bir meslek ve akademik disiplindir. Sosyal hizmet, sosyal adalet, insan hakları, ortak sorumluluk ve farklılıklara saygı ilkelerini merkeze alır. Sosyal hizmet teorileri, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve yerel bilgi ile desteklenen sosyal hizmet, yaşam zorluklarıyla mücadele etmek ve iyilik halini geliştirmek için insanlarla ve yapılarla çalışır. Sosyal hizmetin bu tanımı ulusal ve/veya bölgesel düzeylerde geliştirilebilir”

2 yıllık Sosyal Hizmetler Ön Lisans Programı, sosyal hizmetin bütün alanlarında yardımcı eleman niteliğinde personel yetiştirmektedir. Bu, toplumda dezavantajlı olarak tanımlanan birey, grup ve topluluklarla; mikro, mezzo ve makro eksenlerde çalışma kalifikasyonunu gerektirmektedir. Sosyal hizmetler programı, belirtilen alanlarda yeterli bilgi, beceri ve değer temelini oluşturarak, sosyal sorunların içerisinde ve o sorunlarla birlikte çalışabilecek ara eleman yetiştirmektedir.

Kapadokya MYO

Sosyal Hizmetler Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya MYO Sosyal Hizmetler Bölümü mezunları, eğitim programı dâhilinde aldıkları çocuk gelişimi sertifikasıyla okul öncesi eğitim alanında; ilkyardım ve bakım sertifikalarıyla sağlık alanında ön plana çıkmaktadırlar.

Sosyal Hizmetler Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Sosyal hizmetler, kişi veya topluma bakım, yardım, sosyal ve ekonomik desteği içeren; geniş bir çalışma sahası bulunan bir alandır. Program mezunları ağırlıkla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, huzurevi, rehabilitasyon merkezlerinde; belediyelerin sosyal hizmetler birimlerinde, Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarında ve sivil toplum örgütlerinde çalışma imkânı bulmaktadırlar.

Sosyal Hizmetler Bölümünde Hangi Dersler Var?

2 yıllık Sosyal Hizmet Bölümünde öne çıkan dersler; Çocuk Genç ve Ailelerle Sosyal Hizmet, Hasta ve Yaşlılar ile Sosyal Hizmet, Engelliler ile Sosyal Hizmet, Afet ve Kriz Yönetiminde Sosyal Hizmet, Kentleşme, Kentsel Sorunlar ve Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmet Görüşme İlke ve Teknikleri, Yaratıcı Drama, Psikolojiye Giriş, Sosyal Psikolojiye Giriş, vb. şeklinde sıralanabilir.

 

Sosyal Hizmetler Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak,

  • Empati kurabilmek,

  • İnsanlara yardımcı olmaktan mutlu olmak,

  • Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmak,

  • Sabırlı ve şefkatli bir yapıya sahip olmak gerekmektedir.

Sosyal Hizmetler Bölümü Puan Türü: TYT

Sosyal Hizmetler Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Sosyal Hizmetler Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Sosyal Hizmetler Bölümü Eğitim Süresi: 2 yıl

Sosyal Hizmetler Bölümü Eğitim Yeri : Mustafapaşa Yerleşkesi.

Sosyal Hizmetler Bölümünden Dikey Geçiş Sınavı ile Hangi Lisans Bölümlerine Geçiş Yapılabilir?

  • Sosyal Hizmet
  • Sosyoloji

Sosyal Hizmetler Bölümü X Yılı-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Sosyal Hizmetler (Burslu)

5

249,20

889.000

Sosyal Hizmetler (%50 İndirimli)

45

-

1.725.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup örgün öğretimde toplam kontenjan 50 kişidir. Bunun 5’i burslu, 45’i %50 indirimlidir.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Sosyal Hizmetler Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Sosyal Hizmetler

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6003

Aile ve Tüketici Hizmetleri

-

Alanı ve Tüm Dalları

6009

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

-

Alanı ve Tüm Dalları

6023

Hasta ve Yaşlı Hizmetleri

-

Alanı ve Tüm Dalları

Sosyal Hizmetler Bölümü Eğitim Ücreti

Program Adı

Ücret

Sosyal Hizmetler (Burslu)

-

Sosyal Hizmetler (%50 İndirimli)

7.350 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

 


2019 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Sosyal Hizmetler Önlisans Programı Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız