Adalet

Hukuki işlemlerin yürütülmesini sağlayan adalet ön lisans mezunları, adalet sistemimizin düzgün işlemesinde hayati rol üstlenirler.

Temel hukuk bilgisi, yüksek çalışma temposu, hızlı düşünme yeteneği, keskin bir hafıza, ileri düzey bilgisayar kullanımı ve veri yönetimi bilgisine sahip olması gereken adalet ara elemanları, yüksek öneme sahip hukuki işlemleri gerçekleştirirler.

Adalet ara elemanları, özel sektörde avukatlık bürolarında veya bankalar gibi hukuk departmanları bulunan büyük işletmelerde avukatlara yardımcı olarak istihdam edilmektedir.

Kamu sektöründe ise “Adalet Meslek Elemanı” ünvanı ile adli yargı ve infaz kurumlarında hakim ve savcılara yardımcı eleman olarak atanmakta, mahkemelerde, icra dairelerinde ve noterlerde katiplik, mübaşirlik yapabilmektedirler.

Kapadokya MYO Adalet Önlisans Programı, öğrencilerini temel hukuk bilgilerinin yanısıra, hızlı klavye kullanım teknikleri, büro yönetimi, UYAP uygulamaları, protokol kuralları gibi, farklı kariyer yollarını izlerken ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerle donatarak, adalet sisteminin her alanında etkin profesyoneller olarak çalışabilmelerini sağlamayı hedeflemektedir.

Puan Türü: YGS-3
Eğitim Dili: Türkçe

2017 ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanlar

Program Adı Kontenjan 2016-ÖSYS En Küçük YGS Puanı
Adalet (Ücretli) 49 -
Adalet (Tam Burslu) 7 327,69
Adalet (%50 Burslu) 7 294,29
Adalet (%25 Burslu) 7 274,44

2017 – 2018 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 70 kişidir. Bunun 7’si tam burslu, 7’si %50 burslu, 7’si %25 burslu ve 49’u ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Hukuk

Eğitim Ücreti

2017 – 2018 akademik yılında eğitim ücreti 11.500 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Adalet (Ücretli) 11.500 TL + KDV
Adalet (Tam Burslu) -
Adalet (%50 Burslu) 5.750 TL + KDV
Adalet (%25 Burslu) 8.625 TL + KDV

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız


2017 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.