Çocuk Gelişimi

Eğitim reformu kapsamında okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde yüze çıkarılması hedeflenmekte, bu hedefe ulaşılırken okul öncesi eğitimin sürdürülmesinde eğitmen yardımcılarına duyulan ihtiyacın kısa vadede katlanarak artacağı öngörülmektedir.Kapadokya MYO

Çocuk Gelişimi programının amacı, 0-6 yaş dönemindeki normal gelişim gösteren ve özel eğitime gereksinim duyan çocukların tüm gelişim alanlarını (zihinsel, dil, psiko-motor, sosyal-duygusal, öz bakım) destekleyen, gerek teorik gerekse uygulamalı eğitim programları ile donanımlı, çocuğa, aileye ve topluma yön verebilen “çocuk gelişimcisi” yetiştirmektir.

Öğrencilerimiz bu doğrultuda faaliyet gösteren Çocuk Gelişimi Uygulama Merkezinde klasik eğitim metotlarının yanı sıra Montessori metodu öğrenmekte ve iki yıllık eğitimlerinin ardından beceri odaklı eğitim yaklaşımlarını bilen, okul öncesi yabancı dil eğitimi metotlarına hakim uzman öğreticiler olarak mezun olmaktadırlar.

Mezunlarımız, MEB'e bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinde okul öncesi eğitimcisi, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde grup eğitimcisi, SHÇEK bünyesinde çocuk gelişimcisi, Sağlık Bakanlığına bağlı kliniklerde çocuk gelişimcisi, çocuk yayınları ve oyuncak sektöründe tasarımcı, tatil köyleri gibi büyük turistik tesislerde, spor komplekslerinde, çocuk kulüplerinde okul öncesi eğitimcisi olarak görev yapabilmekte; özel okullarda uzman öğretici olarak derse girebilmekte, devlet okullarında ücretli eğitmen olarak görev alabilmektedirler.

Çocuk Gelişimi programı hem örgün hem de uzaktan öğretim yoluyla yürütülmektedir. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, ön lisans diploması alarak "Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı" unvanını kazanırlar.

Puan Türü: YGS-4
Eğitim Dili: Türkçe
Eğitim Türü: Örgün / Uzaktan

2017-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (Örgün)

Program Adı Kontenjan 2016-ÖSYS En Küçük YGS Puanı
Çocuk Gelişimi (Tam Burslu) 8 331,91
Çocuk Gelişimi (%50 Burslu) 32 254,76
Çocuk Gelişimi (%25 Burslu) 40 217,57

2017 – 2018 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup örgün öğretimde toplam kontenjan 80 kişidir. Bunun 8’i tam burslu, 32’si %50 burslu ve 40’ı %25 bursludur.

2017-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (Uzaktan)

Program Adı  Kontenjan 2016-ÖSYS En Küçük YGS Puanı
Çocuk Gelişimi (Tam Burslu) 20 298,1
Çocuk Gelişimi (%50 Burslu) 180 194,83

Uzaktan öğretimde toplam kontenjan 200 kişidir. Bunun 20’ si tam burslu, 180’i %50 bursludur.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Çocuk Gelişimi
Çocuk Sağlığı ve Gelişimi
Okul Öncesi Öğretmenliği

 

 

Eğitim Ücreti

2017-2018 akademik yılında örgün öğretimde eğitim ücreti 10.900 TL, uzaktan öğretimde 6.000 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Çocuk Gelişimi (Tam Burslu) -
Çocuk Gelişimi (%50 Burslu) 5.450TL + KDV
Çocuk Gelişimi (%25 Burslu) 8.175TL + KDV
Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim) (Tam Burslu) -
Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim) (%50 Burslu) 3.000TL + KDV

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (Örgün Öğretim)

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (Uzaktan Öğretim)

2017 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.