Diyaliz

2002 yılından bugüne diyaliz merkezi sayısı yaklaşık iki katına hemodiyaliz cihazı sayısı ise üç katına çıkmıştır. Bu artışa orantılı olarak nitelikli personele duyulan ihtiyaç da artmıştır.Kapadokya MYO

Diyaliz teknikerleri diğer sağlık personelinin aksine ek bir sertifikaya ihtiyaç duymaksızın diyaliz uygulamaları yapabilmektedirler.

Programın amacı; diyaliz tedavisi gerektiren hastalıklarda, hastanın diyaliz makinesine alınması, takibi ve tedavisi, diyaliz işlemlerinin sonlandırılması, diyaliz makinesinin bakımının yapılmasının yanısıra hasta ve yakınlarının diyaliz tedavisi konusunda bilgilendirilmesi aşamalarında diyaliz ünitelerinde çalışacak sağlık teknikeri yetiştirmektir.

Uygulamaya dayalı eğitim veren diyaliz programı imzalanan protokoller çerçevesinde çeşitli sağlık kurumları ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir. Eğitimler yüksekokulumuzun laboratuvarlarının yanısıra yurt genelinde anlaşmalı olduğumuz diyaliz merkezlerinde verilmektedir. Uygulama eğitimleri eğitim dönemi içerisinde ve yaz aylarında verilebilmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Diyaliz Teknikeri” unvanı verilir.

Puan Türü: YGS-2
Eğitim Dili: Türkçe / İngilizce

2017-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (Türkçe)

Program Adı Kontenjan 2016-ÖSYS En Küçük YGS Puanı
Diyaliz (Türkçe) (Ücretli) 72 228,69
Diyaliz (Türkçe) (Tam Burslu) 8 302,34

2016-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (İngilizce)

Program Adı  Kontenjan 2016-ÖSYS En Küçük YGS Puanı
Diyaliz (Ücretli) * 45 211,89
Diyaliz (Tam Burslu) * 5 311,28

* Bu programda derslerin yüzde 30'u İngilizce verilmektedir ve bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı uygulanır. Programın sonunda İngilizce yeterlik sınavını başaranların doğrudan birinci sınıfa kayıtları yapılır.

2017 – 2018 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup Türkçe programda toplam kontenjan 80 kişidir. Bunun 8’i tam burslu ve 82’si ücretlidir. İngilizce programda toplam kontenjan 50 kişidir. Bunun 5’i tam burslu, 45’i ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Hemşirelik
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Eğitim Ücreti

2017-2018 akademik yılında eğitim ücreti 13.500 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Diyaliz (Türkçe) (Ücretli) 13.500 TL + KDV
Diyaliz (Türkçe) (Tam Burslu) -
Diyaliz (Ücretli) 13.500 TL + KDV
Ücretli (Tam Burslu) -

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (Türkçe)

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (İngilizce)

2017 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.