Optisyenlik

Ülkemizde numaralı gözlük camı ve gözlük çerçevesi satma, gözlük montajı ve her türlü reçeteli lens satışı yapma yetkisi kanunla optisyenlere verilmiştir. Optisyenlik yapabilmek için ise bu alanda ön lisans seviyesinde eğitim almak gereklidir.Kapadokya MYO

Optisyenler göz doktorunun verdiği reçeteye göre gözlük camlarını hazırlamaktan, camları kişiye ve hastanın durumuna uygun çerçevelere yerleştirmekten, cam ve çerçevenin göze ve fizyolojik özelliklere uyumunu sağlamaktan sorumludur.

Ülkemizde optik gözlükçülüğün yanında neredeyse eşdeğer hacme sahip filtreli güneş gözlüğü piyasası bulunması optisyenlerin çalışma alanlarını genişletmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Optisyen” unvanı verilir.

Puan Türü: YGS-1
Eğitim Dili: Türkçe

2017-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı  Kontenjan 2016-ÖSYS En Küçük YGS Puanı
Optisyenlik (Ücretli) 72 215,54
Optisyenlik (Tam Burslu) 8 361,02

2017 – 2018 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 80 kişidir. Bunun 8’i tam burslu ve 72’si ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Fizik

Eğitim Ücreti

2017-2018 akademik yılında eğitim ücreti 12.400 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Optisyenlik (Ücretli) 12.400 TL + KDV
Optisyenlik (Tam Burslu) -

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2017 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.