Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Türkiye genelinde son on yılda tıbbi görüntüleme cihaz sayılarında büyük bir artış meydana gelmiş, 2002 yılından bugüne MR sayısı on iki, Bilgisayarlı Tomografi sayısı üç kat artmıştır.Kapadokya MYO

Buna rağmen ülkemizde bulunan tıbbi görüntüleme cihaz sayısı AB ülkelerinin bir hayli gerisinde kalmaktadır. AB standartlarına gelme sürecinde ülkemizde bulunan görüntüleme cihazı sayısının daha da artacağı ve Tıbbi Görüntüleme mezunlarına duyulan ihtiyacın da buna paralel olarak uzun yıllar devam edeceği görülmektedir.

Tıbbi görüntüleme teknikerleri, hastalığın teşhisi için istenmiş olan direkt film, Bilgisayarlı Tomografi, Magnetik Rezonans, Mamografi, Ultrasonografi gibi birimlerde veya ışın tedavisi gören hastaların cihazlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında ve Nükleer Tıp bölümünün çeşitli ünitelerinde hizmet verirler.

Uygulamaya dayalı eğitim verecek olan programın uygulama eğitimleri yüksekokula ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanlarında ve program destekçisi Özel Versa Hastanesi başta olmak üzere bölgede faaliyet gösteren fizik tedavi ünitelerinde gerçekleştirilecektir. Uygulama eğitimleri eğitim dönemi içerisinde ve yaz aylarında verilebilmektedir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programında eğitimi verilen görüntüleme yöntemleri program mezunlarına geniş bir iş sahası yaratmaktadır.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Tıbbi Görüntüleme Teknikeri” unvanı verilir.

Puan Türü: YGS-1
Eğitim Dili: Türkçe

2017-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2016-ÖSYS En Küçük YGS Puanı
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Ücretli) 72 237,53
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Tam Burslu) 8 311,13

2017 – 2018 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 80 kişidir. Bunun 8’i tam burslu ve 72’si ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Hemşirelik
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Eğitim Ücreti

2017-2018 akademik yılında eğitim ücreti 13.500 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Ücretli) 13.500 TL + KDV
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Tam Burslu) -

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2017 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.