ucak-elektrik-elektronik

Uçak Elektrik - Elektronik

Günümüzde elektronik ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan hızlı gelişmeler, tasarlanan hava araçlarının elektronik performanslarına da yansımaktadır. Hızlı ve güvenli ulaşımı gerçekleştiren hava araçlarının ileri teknoloji bilgisi ve donanımları, bu alanda çalışacak iyi eğitim almış nitelikli elemanların önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple, Uçak Elektrik - Elektronik Bölümünde, hava aracında bulunan elektronik cihazların bakım ve onarımının çağdaş yöntem ve teknikle nasıl yapılacağını bilen, ayrıca navigasyon, haberleşme, radar, uçuş kontrol ve cihazları gibi elektronik sistemleri uygulamalarına hakim personel yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Kapadokya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna ait eğitim ve araştırma amaçlı olarak kullanılan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylı yapısal, motor, elektrik-elektronik, bakım uygulamaları atölyeleri ile bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Uçak Elektrik Elektronik bölümünde SHY-66 Havaaracı Bakım Personeli Yönetmeliği ve SHY-147 Havaaracı Bakım Eğitim ve Sınav Kuruluşları Yönetmeliği gerekliliklerine uygun eğitim verilmekte olup gerek sınıf içi gerekse uygulamalı becerilere dayalı eğitim için eksiksiz bir öğrenme ortamı yaratılmıştır. Ayrıca Uçak Elektrik Elektronik Bölümü ile SHY-147 yönetmeliği kapsamında B2 Hava Aracı Bakım Teknisyeni (Aviyonik) kategorisinde eğitim verme yetkisi alınmıştır.

Pegasus Havayolları ile eğitim ve istihdamda yapılan işbirliği kapsamında öğrencilerimiz uygulama eğitimlerini Pegasus Havayolları tesislerinde almaktadır. Kapadokya Üniversitesinin sahip olduğu SHY-147 yetkisi sayesinde de öğrencilerimiz, hem eğitimleri süresince üniversitenin bünyesinde açılan modül sınavlarına girerek lisans tamamlama imkanına sahip olmaktalar hem de lisans için gerekli olan tecrübenin 1 yılını okulda tamamlayarak iş hayatına bir adım önde başlamaktadırlar. 

Havacılıkta Yetkili Eğitim Nedir?

Puan Türü: SAY
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Uçak Elektrik-Elektronik (Burslu) 3 307,56
Uçak Elektrik-Elektronik (%50 İndirimli) 14 249,87
Uçak Elektrik-Elektronik (%25 İndirimli) 10 - - - -
Uçak Elektrik-Elektronik (Ücretli) 3 - - - -

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 30 kişidir. Bunun 3’ü burslu, 14'ü %50 indirimli, 10’u %25 indirimli ve 3’ü ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 30.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.
Program Adı Ücret
Uçak Elektrik-Elektronik (Burslu) -
Uçak Elektrik-Elektronik (%50 İndirimli) 15.000 + KDV (%8)
Uçak Elektrik-Elektronik (%25 İndirimli) 22.500 + KDV (%8)
Uçak Elektrik-Elektronik (Ücretli) 30.000 + KDV (%8)

 

* Bu programda yılda üç dönem eğitim verilmektedir. Uygulamaya dayalı eğitimler üniversiteye ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanları yanında anlaşmalı işyerlerinde de verilebilir. Bu işyerleri üniversitenin yerleşkesinin bulunduğu ilde olabileceği gibi il dışında da olabilecektir.

 

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız