ucak-elektrik-elektronik

Uçak Elektrik - Elektronik

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Uçak Elektrik - Elektronik bölümü, hava araçlarının güç sistemleri, elektrikli yapıları ve elektronik sistemlerinin detaylı bir şekilde öğrenildiği, aynı zamanda bu öğrenilen yapı ve sistemlerin muayene, bakım ve onarım gibi işlerin teorik derslerin temelinde uygulama eğitimler ile desteklendiği bir bölümdür.

Uluslararası anlamda büyüme hızı en yüksek sektörlerden biri olan havacılık ülkemizde yapılan yatırımlarla en çok istihdam imkânı sunan sektör haline gelmiştir. Prestijli bir alanda, uluslararası standartlarda denetlenen ve yönetilen çalışma ortamlarında, yüksek gelir imkânı ve gelişime açık bir kariyer ile çalışmak isteyenler bu bölümü tercih etmektedir.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi ülkemiz havacılık otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen “SHY-147 Onaylı Eğitim Kuruluşu” yetkisine* sahip olması nedeniyle içeriği sivil havacılık otoritesi tarafından onaylanmış bir eğitim sunmakta ve mezun olduklarında buna bağlı deneyim süresi ve tercih edilebilirlik avantajı sağlamaktadır. Kapadokya Üniversitesi sahip olduğu yetki ile yetkili teknisyen olma gerekliliği olan modül sınavlarını da kendi bünyesinde yapabilmektedir. Öğrencilerimiz öğrenim süreçlerinde farklı bir yere gitmeden bu sınavlara da girebilmektedir.

Üniversitemiz, yıllardır havacılığın birçok dalında eğitim veren bir kuruluş olmasının yanında havacılık kültürünü iyi bilen, sektör deneyimi yüksek eğitmenlerinin olması ile kişisel gelişim açısından öğrencilerimize katkı sağlamaktadır.

Eğitimlerin son yılında öğrencilerimize anlaşmalı hava yolu şirketlerinde tam zamanlı çalışarak pratik temel eğitimlerini gerçek bakım ortamında gerçekleştirme imkânı sunulmaktadır. Bu eğitimin SHGM tarafından temel eğitim tecrübesi olarak kabul edilmesi nedeniyle Kapadokya Üniversitesi mezunları yetkili teknisyen sıfatını kazanabilmek için yıl avantajı ile mezun olma şansını yakalamaktadır.

*Havacılıkta Yetkili Eğitim Nedir?

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Bölüm mezunları sivil havacılık kuruluşlarına ait hava aracı bakım onarım merkezleri, hava aracı parçası üreten tesisler, simülatör üreticileri, savunma sanayi gibi birçok alanda çalışabilmektedir. Modül sınavlarında başarılı olmaları, dil yeterliliğini sağlamaları ve temel eğitim deneyimi sürelerini tamamladıklarında yetkili teknisyen sıfatı kazanmaktadır. Havalimanları ve hava yolu şirketlerinin bakım hangarlarında ve atölyelerinde hava araçlarının güç sistemleri, elektrikli bileşenleri, bilgisayarları ve elektronik sistemlerinde bakım ve onarım işlemlerini yürütürler. Ülkemizde havacılık sektörüne yapılan yatırımlar nedeniyle, hava yolu şirketlerimizin uçak teknisyeni ihtiyacı da artmaktadır. Bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler gerek ülkemizde gerek uluslararası kuruluşlarda hızlıca iş bulabilmektedir.

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümünde Hangi Dersler Var?

Uçak Elektrik-Elektronik bölümünde bir yılda üç dönem (Trimester) olmak üzere toplam 12 dönem ders verilmektedir. Bu bölümün ilk iki yılında temel uçak bilgisine yönelik Temel Elektrik, Temel Elektronik, Elektronik Alet sistemleri, Mikroişlemciler, Elektronik Göstergeler ve Sistemler, Teknik Resim, İnsan Faktörleri ve Havacılık Mevzuatı ve benzeri dersler verilirken devamında uygulama ve teorik derslerin bir arada yürütüldüğü, Entegre Aviyonik sistemler, Hava Aracı Haberleşme Sistemleri, Uçak Yapıları ve Sistemleri, Uçak Bakım Pratikleri ve benzeri dersler verilmektedir. Son sınıflarında öğrencilerimiz anlaşmalı bakım onarım organizasyonlarında uçak üstünde çalışarak pratik eğitimlerini gerçekleştirmektedir.

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümünün Puan Türü: SAY

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümünün Eğitim Dili: Türkçe

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümünün Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümünün Eğitim Süresi: 4 yıl

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümünün Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

Uçak Elektrik - Elektronik Bölümü 2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2019-ÖSYS En Küçük Puan

Uçak Elektrik-Elektronik (Burslu)

3

307,56

Uçak Elektrik-Elektronik (%50 İndirimli)

14

249,87

Uçak Elektrik-Elektronik (%25 İndirimli)

10

-

Uçak Elektrik-Elektronik (Ücretli)

3

-

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 30 kişidir. Bunun 3’ü burslu, 14'ü %50 indirimli, 10’u %25 indirimli ve 3’ü ücretlidir.

Uçak Elektrik – Elektronik Bölümü Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 30.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Uçak Elektrik-Elektronik (Burslu)

-

Uçak Elektrik-Elektronik (%50 İndirimli)

15.000 + KDV (%8)

Uçak Elektrik-Elektronik (%25 İndirimli)

22.500 + KDV (%8)

Uçak Elektrik-Elektronik (Ücretli)

30.000 + KDV (%8)

* Bu programda yılda üç dönem eğitim verilmektedir. Uygulamaya dayalı eğitimler üniversiteye ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanları yanında anlaşmalı işyerlerinde de verilebilir. Bu işyerleri üniversitenin yerleşkesinin bulunduğu ilde olabileceği gibi il dışında da olabilecektir.

Uçak Elektrik - Elektronik Bölümü Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız