Uçak Gövde - Motor Bakım

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Uçak Gövde Motor Bakım bölümü, hava araçlarının yapı ve sistemlerinin detaylı bir şekilde öğrenildiği, aynı zamanda bu öğrenilen yapı ve sistemlerin muayene, bakım ve onarım gibi işlerin teorik derslerin temelinde uygulama eğitimler ile desteklendiği bir bölümdür.

Uluslararası anlamda büyüme hızı en yüksek sektörlerden biri olan havacılık ülkemizde yapılan yatırımlarla en çok istihdam imkânı sunan sektör haline gelmiştir. Prestijli bir alanda, uluslararası standartlarda denetlenen ve yönetilen çalışma ortamlarında, yüksek gelir imkânı ve gelişime açık bir kariyer ile çalışmak isteyenler bu bölümü tercih etmektedir.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi ülkemiz havacılık otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen “SHY-147 Onaylı Eğitim Kuruluşu” yetkisine sahip olması nedeniyle içeriği sivil havacılık otoritesi tarafından onaylanmış bir eğitim sunmakta ve mezun olduklarında buna bağlı deneyim süresi ve tercih edilebilirlik avantajı sunmaktadır. Kapadokya Üniversitesi sahip olduğu yetki ile yetkili teknisyen olma gerekliliği olan modül sınavlarını da kendi bünyesinde yapabilmektedir. Öğrencilerimiz öğrenim süreçlerinde farklı bir yere gitmeden bu sınavlara da girebilmektedir.

Üniversitemiz, yıllardır havacılığın birçok dalında eğitim veren bir kuruluş olmasının yanında havacılık kültürünü iyi bilen, sektör deneyimi yüksek eğitmenlerinin olması ile kişisel gelişim açısından öğrencilerimize katkı sağlamaktadır.

Eğitimlerin son yılında öğrencilerimize anlaşmalı hava yolu şirketlerinde tam zamanlı çalışarak pratik temel eğitimlerini gerçek bakım ortamında gerçekleştirme imkânı sunulmaktadır. Bu eğitimin SHGM tarafından temel eğitim tecrübesi olarak kabul edilmesi nedeniyle Kapadokya Üniversitesi mezunları yetkili teknisyen sıfatını kazanabilmek için yıl avantajı ile mezun olma şansını yakalamaktadır.

*Havacılıkta Yetkili Eğitim Nedir?

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Bölüm mezunları sivil havacılık kuruluşlarına ait hava aracı bakım onarım merkezleri, hava aracı parçası üreten tesisler, savunma sanayi gibi birçok alanda çalışabilmektedir. Havalimanları ve hava yolu şirketlerinin bakım hangarlarında uçakların, gövde, yapısal bileşenleri, motor ve motorla ilişkili sistemlerinde bakım ve onarım işlemlerini yürütürler. Ülkemizde havacılık sektörüne yapılan yatırımlar nedeniyle, hava yolu şirketlerimizin uçak teknisyeni ihtiyacı da artmaktadır. Bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler gerek ülkemizde gerek uluslararası kuruluşlarda hızlıca iş bulabilmektedir.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünde Hangi Dersler Var?

Uçak Gövde Motor Bakım bölümünde bir yılda üç dönem (Trimester) olmak üzere toplam 12 dönem ders verilmektedir. Bu bölümün ilk iki yılında temel uçak bilgisine yönelik Temel Elektrik ve Elektronik, Malzeme ve Donanım, Temel Aerodinamik, Teknik Resim, İnsan Faktörleri ve Havacılık Mevzuatı ve benzeri dersler verilirken devamında uygulama ve teorik derslerin bir arada yürütüldüğü, Uçak Yapı Sistemleri, Gaz Türbinli Motorlar, Pervane Teorisi, Uçak Bakım Pratikleri ve benzeri dersler verilmektedir. Son sınıflarında öğrencilerimiz anlaşmalı bakım onarım organizasyonlarında uçak üstünde çalışarak pratik eğitimlerini gerçekleştirmektedir.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünün Puan Türü: SAY

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünün Eğitim Dili: Türkçe

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünün Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünün Eğitim Süresi: 4 yıl

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünün Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü 2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2019-ÖSYS En Küçük Puan

Uçak Gövde Motor Bakım (Burslu)

5

316,56

Uçak Gövde Motor Bakım (%50 İndirimli)

10

270,01

Uçak Gövde Motor Bakım (%25 İndirimli)

20

-

Uçak Gövde Motor Bakım (Ücretli)

10

-

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 45 kişidir. Bunun 5’i burslu, 10’u %50 indirimli, 20’si %25 indirimli ve 10’u ücretlidir.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 30.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Uçak Gövde Motor Bakım (Burslu)

-

Uçak Gövde Motor Bakım (%50 İndirimli)

15.000 + KDV (%8)

Uçak Gövde Motor Bakım (%25 İndirimli)

22.500 + KDV (%8)

Uçak Gövde Motor Bakım (Ücretli)

30.000 + KDV (%8)

* Bu programda yılda üç dönem eğitim verilmektedir. Uygulamaya dayalı eğitimler üniversiteye ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanları yanında anlaşmalı işyerlerinde de verilebilir. Bu işyerleri üniversitenin yerleşkesinin bulunduğu ilde olabileceği gibi il dışında da olabilecektir.

Uçak Gövde - Motor Bakım Bölümü Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız