Uçak Gövde Motor Bakım

Havacılık sektöründe, bir hava aracının tüm parçalarının bakımı hayati önem taşımaktadır. Özellikle de gövdesinin ve motorunun parçalarıyla birlikte bakımının güncel verilere ve evrensel standartlara dayanılarak hassas bir şekilde yapılması zorunludur. Bu hassasiyet, hava aracında bulunan gövde, motor, pervane ve diğer alt sistemlerin bakım ve onarımını çağdaş yöntem ve teknikle gerçekleştirecek nitelikli elemanların ihtiyacını doğurmuştur. Uçak Gövde Motor Bakım Bölümünde de bu ihtiyaca yönelik uluslararası standartlarda, nitelikli gövde ve motor bakım ve onarım personeli yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Kapadokya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna ait eğitim ve araştırma amaçlı olarak kullanılan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylı yapısal, motor, elektrik-elektronik, bakım uygulamaları atölyeleri ile bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Uçak Gövde Motor Bakım bölümünde SHY-66 Havaaracı Bakım Personeli Yönetmeliği ve SHY-147 Havaaracı Bakım Eğitim ve Sınav Kuruluşları Yönetmeliği gerekliliklerine uygun eğitim verilmekte olup gerek sınıf içi gerekse uygulamalı becerilere dayalı eğitim için eksiksiz bir öğrenme ortamı yaratılmıştır. Ayrıca Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü ile yine SHY-147 yönetmeliği kapsamımda B1.1 Hava Aracı Bakım Teknisyeni (Mekanik) yetiştirme yetkisi alınmıştır. 

Öğrencilerimiz teorik derslerin yanı sıra tam donanımlı atölyelerimizde ve eğitimde işbirliği yapılan SHY-145 onaylı bakım kuruluşlarının gerçek bakım ortamlarında uygulama eğitimleri almaktadır. Gerçek bakım ortamı eğitimleri sayesinde öğrencilerimiz, sektör uzmanları ile bir araya gelerek etkileşim kurmakta ve gerçek iş ortamında daha derin bir bakış açısı kazanabilmektedir.

Pegasus Havayolları ile eğitim ve istihdamda yapılan işbirliği kapsamında öğrencilerimiz uygulama eğitimlerini Pegasus Havayolları tesislerinde alabilmektedir. Kapadokya Üniversitesinin sahip olduğu SHY-147 yetkisi sayesinde de öğrencilerimiz, hem eğitimleri süresince üniversitenin bünyesinde açılan modül sınavlarına girerek lisans tamamlama imkanına sahip olmaktalar hem de lisans için gerekli olan tecrübenin 1 yılını okulda tamamlayarak iş hayatına bir adım önde başlamaktadırlar. 

Havacılıkta Yetkili Eğitim Nedir?

Puan Türü: SAY
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Uçak Gövde Motor Bakım (Burslu) 5 316,56
Uçak Gövde Motor Bakım (%50 İndirimli) 10 270,01
Uçak Gövde Motor Bakım (%25 İndirimli) 20 - - - -
Uçak Gövde Motor Bakım (Ücretli) 10 - - - -

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 45 kişidir. Bunun 5’i burslu, 10’u %50 indirimli, 20’si %25 indirimli ve 10’u ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 30.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Uçak Gövde Motor Bakım (Burslu) -
Uçak Gövde Motor Bakım (%50 İndirimli) 15.000 + KDV (%8)
Uçak Gövde Motor Bakım (%25 İndirimli) 22.500 + KDV (%8)
Uçak Gövde Motor Bakım (Ücretli) 30.000 + KDV (%8)

 

* Bu programda yılda üç dönem eğitim verilmektedir. Uygulamaya dayalı eğitimler üniversiteye ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanları yanında anlaşmalı işyerlerinde de verilebilir. Bu işyerleri üniversitenin yerleşkesinin bulunduğu ilde olabileceği gibi il dışında da olabilecektir.

 

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız