YÖS Başvurusu

Kapadokya Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına (YÖS) üniversitemizde lisans veya önlisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenci adayları ile yurtdışında ikamet eden öğrenci adayları girebilir. Sınava giren öğrenci adayları aldıkları sonuçlar doğrultusunda üniversitemizin yurtdışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuru yapma hakkı kazanırlar.

Zamanında yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir. Sınav sonuçları doğrultusunda üniversitemizin herhangi bir lisans veya önlisans programına kayıt hakkı kazanan adayların aşağıda belirtilen koşullara sahip olması  zorunludur. Gerekli belgeleri kayıt esnasında sunamayan adayların üniversitemize kayıtları yapılmaz.

Sınav Takvimi

1. Başvuru Dönemi

Yabancı Uyruklular için 1. KÜNYÖS ve 1. Türkçe Yeterlilik Sınavı Başvuru Tarihleri

01 Mart - 20 Nisan 2019

 1. KÜNYÖS ve 1. Türkçe Yeterlilik Sınav Tarihi  28 Nisan 2019

Sınav Sonuç İlanı

02 Mayıs 2019

 

2. Başvuru Dönemi

Yabancı Uyruklular için 2. KÜNYÖS ve 2. Türkçe Yeterlilik Sınavı Başvuru Tarihleri

03 Mayıs - 21 Haziran 2019

 2. KÜNYÖS ve 2. Türkçe Yeterlilik Sınav Tarihi  30 Haziran 2019

Sınav Sonuç İlanı

04 Temmuz 2019

 

3. Başvuru Dönemi

Yabancı Uyruklular için 3. Türkçe Yeterlilik Sınavı Başvuru Tarihleri

26 - 31 Ağustos 2019

 3. Türkçe Yeterlilik Sınav Tarihi  07 Eylül 2019

Sınav Sonuç İlanı

11 Eylül 2019

 

Sınav Yeri: Sınav, Nevşehir 'in Ürgüp ilçesinde bulunan Kapadokya Yerleşkemizde ve İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda bulunan Sabiha Gökçen Yerleşkemizde yapılacaktır. Adres bilgileri için lütfen tıklayın.

Sınav Saati: 10.00 - 12.00 (Adayların en geç sabah saat 09.30'da sınav yerinde hazır olmaları tavsiye olunur.)

Sınav Ücreti: 10 $

Ödeme Şekli: Sınav ücreti Garanti Bankası dolar hesabına (IBAN No: TR67 0006 2001 0410 0009 0961 11) EFT veya havale yoluyla yatırılabilir. 

Kapadokya Üniversitesi örnek YÖS soruları için tıklayın

Kapadokya Üniversitesi YÖS sonuçlarını tanıyan kurumların listesini görmek için tıklayın

*Kapadokya Üniversitesi dışında bir yükseköğretim kurumuna başvurmak isteyen öğrenci adayı, sınava girmeden önce başvurmayı düşündüğü kurumdan KÜNYÖS sonucunu kabul edip etmediğine dair bilgi ve teyit almalıdır.

**Kapadokya Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı (KÜNYÖS) taban puanı lisans bölümlerine başvuru için en az 40 puan, ön lisans programlarına başvuru için en az 30 puan olarak belirlenmiştir.

Başvuru İşlemleri

  • Adaylar yos.kapadokya.edu.tr adresinden online başvuru yapabilirler. Online başvuru formunu herhangi bir sebepten dolayı dolduramayan adaylar e-posta yolu ile international@kapadokya.edu.tr adresine başvuruda bulunabilirler. Başvuru ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen adaylar (+90) 384.353 50 09 no.lu telefondan Uluslararası İlişkiler Ofisi ile iletişime geçebilirler.
  • Aday başvuru formuna girilen bilgilerdeki yanlışlıklardan dolayı doğacak sonuçların tüm sorumluluğu adaylara aittir. Formun ilgili alanlarına adayın pasaport kimlik bilgileri eksiksiz ve herhangi bir kısaltma yapılmadan hatasız bir şekilde girilmelidir.
  • Aday başvuru formunda istenilen e-posta, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-posta kullanmalıdır. Bu e-posta ile başka adaylar adına yazışma/işlem yapılmamalıdır.
  • Aday sonraki girişlerde kullanıcı adı olarak söz konusu e-posta adresini kullanacaktır.
  • Aday başvuru formu üzerindeki ilgili alana, adayın elektronik ortama aktarılmış fotoğrafı eklenmelidir. Bu fotoğraf, Sınava Giriş Belgesi ve Sınav Sonuç Belgesi üzerinde yer alacağından, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş olmalıdır. Adayın sınav günündeki dış görünümü ile fotoğraftaki görünümü sınav öncesi yapılacak kontrollerde sorun oluşturabilecek ölçüde değişikliğe uğramamış olmalıdır. Salon başkanının, adayın kimliğini fotoğraf ile belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayacağı göz önünde tutulmalıdır.
  • Aday numarası sadece bir kez edinilebilir. Aday numarası, hem bu sınavda hem de adayın elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından, aday tarafından özenle saklanmalıdır.
  • Aday numarası verildikten sonra, yapılacak her türlü yazışmada “Aday Numarası”nın belirtilmesi zorunludur. Aday numarası belirtilmeyen dilekçeler işleme konulmaz.

Başvuru Koşulları

        Adayların lise son sınıfta olmaları veya mezun durumda bulunmaları koşuluyla;

1) Yabancı uyruklu olanların,

2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” Hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır) başvuruları,

3) Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık hakkı ile TC vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların başvuruları,

*4.a) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dâhil) yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuruları,

4.b) 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki M.E.B. nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dâhil) başvuruları,

5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvuruları,

kabul edilir.

*5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türkiye lise diplomasına sahip olanların başvuruları kabul edilmez. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın “Yurtdışında bulunan Türk Okullarında lise öğrenimlerini (KKTC hariç) görenlerin başvurularının Yurt Dışından Öğrenci Kabulü kapsamında kabul edilebileceğine” ilişkin görüşü doğrultusunda yurtdışında faaliyet gösteren Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında öğrenim görerek mezun olanlar da bu kapsamda değerlendirilebileceklerdir.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız