Anadolu Romanının Usta İsmi Kapadokya Üniversitesinde Yaşatılacak

Üniversitemiz, Mustafapaşa Yerleşkesinde Kemal Tahir’in adını yaşatmak ve öğrencilerin usta ismi daha yakından tanımasını sağlamak amacıyla bir dizi çalışmaya imza attı.

Üniversitemizin kısa bir süre önce tarihte iz bırakan aydınların isim ve fikirlerini yaşatmak amacıyla başlattığı “Öncülere Vefa Projesi” kapsamında Türk edebiyatının en üretken roman yazarlarından birisi olan Kemal Tahir’in adının verildiği derslik Mustafapaşa yerleşkesinde yer alan Oktay Sinanoğlu Binasında açıldı.

Romanları, öyküleri ve düşünce hayatıyla tanınan, eserlerinde Orta Anadolu Türkçesi kullanmasıyla benimsenen Kemal Tahir’in biyografisi hazırlanan sınıfın girişinde detaylı bir biçimde yazılırken, dersliğin farklı kısımlarına ünlü yazarın fikri hayatını yansıtan, başta “Umudunu yitiren her şeyi yitirmiş olur” ve “En büyük silahımız olan düşünme gücünün asıl işi, gerçeği bulmak, anlamak, değiştirmektir” sözü olmak üzere farklı sözlerini içeren panolar yerleştirildi.

Üniversitemiz 2019/2020 Akademik yılında da “Öncülere Vefa Projesi” kapsamında benzer çalışmalara imza atmak için çalışmalarını yürütmeye devam edecek.

Kemal Tahir Blog sayfası için tıklayın
E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız