Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nün ilk sahibi belli oldu

 

Üniversitemiz tarafından bu yıl ilk kez verilen Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nün sahibi belli oldu. Uçak Gövde ve Motor Bakımı öğrencisi ve üniversitemiz Genç TEMA Başkanı Kaan Göktaş, Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü’nü almaya hak kazandı.

 

Ödül töreni, üniversitemiz Sürdürülebilirlik Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ekin Gündüz Özdemirci’nin moderatörlüğünde çevrim içi olarak yapıldı. Çevreye yönelik duyarlılık ve etkinlik deneyimlerini aktaran Kaan Göktaş, “Yaklaşık 2 yıldır çevremize karşı duyarlılık ve farkındalık oluşturmak için faaliyetler yürütüyoruz. Üniversitemizde bir ekip kurduk ve insanları çevreye karşı nasıl bilinçlendiririz diye düşündük. Bu kapsamda TEMA Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın ‘Yaşamak için yaşatmalıyız’ sözünden ilham aldık. İlk olarak gıdanın korunması konusuna eğildik. Bu konuda en önemli faktör bizim için arılar oldu. Arıların gıdaların artışı noktasındaki önemine dikkat çekmek istedik. Bunu ilk olarak ekibimize doğru bir şekilde anlattık, sonrasında üniversitemiz öğrencilerini bilgilendirdik. Katılımlar çok iyiydi. Bu kapsamda suyun, toprağın önemi gibi eğitimlerimiz bugüne kadar devam etti.” ifadelerinde bulundu.

 

“Türkiye genelinde ikinci olduk”

 

Konuşmasının devamında Türkiye genelinde Genç TEMA Topluluğu olarak elde edilen başarılara değinen Göktaş, “Türkiye genelindeki TEMA oluşumlarında da okulumuzu temsil ediyoruz. Geçen yıl ilk tecrübemizde etkinlik bazında üçüncü olmuştuk. Bu yıl ise Türkiye genelinde ikinciliği elde ettik. Bu süreçte insanları fidan dikimine yönlendirdik, çevreye yönelik bilgilendirmelerde bulunduk. 3 günde 4 buçuk milyon ‘Help Steps’ bağışı topladık. Örnek bir dayanışmaydı. Genç TEMA ailesi olarak herkese çok teşekkür etmek istiyorum. İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarını fırsata nasıl çevirebiliriz diye düşündük ve bu kapsamda fidan dikimi meydan okumaları (challenge) gibi eğlenceli etkinlikler düzenledik. Yakın zamanda genel anlamda TEMA’yı anlatabilecek bir etkinlik planlıyoruz. Bunu bir çalıştay gibi düşünebiliriz. Ödüllü yarışmalarımız, eğitimlerimiz ve konuklarımız olacak. Danışman hocamız olarak çevre bilincimizin oluşmasında büyük emekleri olan üniversitemiz Kurumsal İletişim ve Öğrenci Koordinatörü Arda Çakır’a da ayrıca teşekkür ederim.” diye konuştu.

 

Özdemirci: Öğrencilerin çevre duyarlılıklarını geliştirmesini önemsiyoruz

 

Ödül törenini yöneten Dr. Öğr. Üyesi Ekin Gündüz Özdemirci, öğrencilerin çevre duyarlılıklarının eğitim hayatları boyunca geliştirilmesine oldukça önem verdiklerini vurguladı. Özdemirci, “İçinde bulunduğumuz ekolojik kriz çağında, sürdürülebilir çözüm önerileri sunacak yetkinlik ve farkındalığa sahip bireylerin artmasına çok ihtiyaç var. Aslında her sektör için buna ihtiyaç var. Öğrencilerin bu duyarlılıklarını eğitim hayatları boyunca geliştirmesi bizler için çok önemli ve bunu oldukça önemsiyoruz. Bu ödül de bu hedefte faaliyetlerde bulunan öğrencilerimizi destekleyen bir girişim aslında.” şeklinde konuştu.

 

 

Çevresel Sürdürülebilirlik Liderlik Ödülü nedir?

Eğitim süresi boyunca çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarına katılım gösteren ve ekolojik duyarlılığın geliştirilmesine yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürüten son sınıf öğrenciler için üniversitemiz tarafından verilen bir ödüldür.

 

 


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız