Genç ve İdealist Şeflere Füzyon Mutfağı Yakışır…

Kapadokya Üniversitesi Aşçılık Programı ile Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından “Uygulamalı Gastronomi Etkinliği” düzenlendi. Füzyon mutfak çalışması şeklinde gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar Aşçılık Programı Başkanımız Remzi Güçlü yönetiminde pastırmalı levrek hazırladı.

Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde düzenlenen etkinliğe Aşçılık Programı Başkanımız Remzi Güçlü ile aşçılık programında okuyan öğrencilerimizin yanısıra Erciyes Üniversitesi’nden Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Doğan ve Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Akın Ünal, Genel Sekreter Yardımcıları Fikret Kara ve Okt. Talat Hakan Erdem, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

Etkinlik hakkında bilgi veren Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Kapadokya Üniversitesi ortaklığında gerçekleştirilen füzyon mutfak çalışmasında, Kapadokya Üniversitesi Aşçılık Programı Başkanı Öğr. Gör. Remzi Güçlü ile öğrencilerinin pastırma ve levreği çok başarılı bir şekilde aynı tabakta buluşturduklarını ifade etti.

Sınırlarınızı Yaratıcılığınız Belirler…

Aşçılık Programı Başkanımız Remzi Güçlü füzyon mutfağı hakkında şu açıklamada bulundu:

“Ülkemizde uygarlık tarihinin her anından, her bucağından kalıntılar ve renklerle karşılaşırsınız. Doğu’yu Batı’ya, Kuzey’i Güney’e bağlayan, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu arasında önemli bir kavşak noktası olan bu muazzam kapıdan geçen herkes kendisinden bir şeyler bıraktı. Bırakılanlar içiçe geçti, birbirine karıştı ve ortaya derin, çok katmanlı ve fevkalâde zengin bir miras çıktı. Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız füzyon mutfağı ise yemeğin bir anlamda küreselleşmeye ayak uydurmasıdır. Bu açıdan baktığımızda füzyon mutfağı kültürlerin, dillerin ve dinlerin harmanlandığı bu eşsiz toprakların geleneğinde var ve Türk mutfağının kapıları yüzyıllardır füzyon mutfağına açık zaten.

Osmanlı gibi çokuluslu bir toplumun mutfağı da yine çokuluslu olduğundan farklı kültürlerden beslenen yemeklere alışkınız. Yüzyıllar boyu oldukça geniş bir coğrafyaya hükmeden Osmanlı, bu geniş coğrafyaya yayılan mevsimsel çeşitliliği mutfağına da yansıtmıştır. Günümüz Türk mutfağı bu çeşitliliği yansıtmaya devam ediyor.

Füzyon mutfağı için öncelikle farklı kültürlerin geleneksel mutfaklarına tüm yönleriyle hâkim olmalısınız. Fakat geleneksel mutfak kültürlerinin deneme yanılma yoluyla yüzyıllar içerisinde ortaya çıkmış katı kuralları, klasikleşmiş lezzet anlayışları var. Bu kalıplar sizi ancak belirli bir ölçüde özgür bırakır. Geleneksel gastronomi anlayışında yapabileceğiniz en iyi şey daha önce zaten başkaları tarafından ulaşılmış olan zirveye aynı yolu izleyerek sizin de ulaşmaya çalışmanız.

Ancak farklı kültürlere ait olan geleneksel mutfak yöntemlerine tam anlamıyla hâkim olduktan ve içinde bulunduğunuz zamanı doğru okuyabildikten sonra füzyon mutfağında sizi sınırlandıracak olan tek şey kendi yaratıcılığınızdır. Daha önce hiç denenmemiş olanı denemek son derece heyecan verici bir meydan okuma ve bu yüzden diyorum ki genç ve idealist şeflere füzyon mutfağı yakışır”.

Bir ülkenin mutfağının gelişmesinin ancak akademik çalışmalar ile olacağına vurgu yapan Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Karamustafa ise, “Türk mutfağı olarak çok zengin bir kültüre sahibiz. Mutfağımızı dünya çapında duyurmakta üzülerek söylüyorum ki biraz zayıf kaldık. Akademik düzeyde gastronomi eğitiminin zenginleştirilmesiyle köklü mutfağımızın dünyaya duyurulmasında, pastırma ile levreğin buluşması gibi ürünler gelişebiliyor. Bu ürünler akademik düzeyde kayıt altına alınarak paylaşılabiliyor” sözlerini ekledi.

Etkinlik, öğrenciler tarafından hazırlanan pastırmalı levreğin davetlilere ikram edilmesinin ardından son buldu.
E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız