Kapadokya Lisansüstü Seminerleri’nde “Türkçemizin Hâli” Konuşuldu

Kapadokya Lisansüstü Seminerleri’nin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Mustafa Argunşah oldu.

“Türkçemizin Hâli” başlıklı seminer, Dr. Öğr. Üyesi Duygu Oylubaş Katfar moderatörlüğünde 17 Aralık Perşembe akşamı çevrim içi olarak düzenlendi.

Türkçenin elden gitmediğini söyleyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Türkçeye romantik yaklaşanların bu şekilde söylemlerde bulunduğunu ifade etti. Dil bir iletişim aracıdır diyen Argunşah, “Biz konuşurken veya yazarken kelimenin kökeni nedir ya da bu kelime dilimize nereden gelmiştir diye düşünmeyiz. Biz aramızda anlaşmayı sağlayabiliyorsak ve bunun içerisinde Türkçe dışında kelimeler varsa bile, onlar anlamamızda bir kesinti oluşturmuyorsa bu kelimeler de Türkçe gibi algılanır.” dedi.

Mustafa Argunşah, “Osmanlı’da 19. yüzyıla kadar Türkçe eğitim yapılmıyordu. Eğitim dediğimiz şey, Arapça ve Farsça öğretmekti ama bugün 25 milyon kişi Türkiye’de Türkçe eğitim alıyor.” diyerek Türkçenin gelişimine ve yaygınlaşmasına dikkat çekti.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız