Kapadokya Üniversitesi Öğrencileri Organlarını Bağışladı

Doku ve Organ Bağışı Haftası etkinlikleri çerçevesinde üniversitemizde düzenlenen “Bir Hayat da Sen Kurtar” konulu seminer sonrasında öğrencilerimiz organlarını bağışladı.

Nevşehir Devlet Hastanesi Doku ve Organ Nakil Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın tarafından Mustafapaşa Yerleşkesi Oktay Sinanoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminere öğrencilerimizin yanı sıra akademisyenler ve bölge halkı da katıldı.

Seminer başında organ bağışı ile ilgili hazırlanan kısa filmi katılımcıların izlemesinin ardından sahneye çıkarak sunum eşliğinde konuşan Şenay Karakuş Taşkın, “Bekleyen biz olsaydık, bizim yakınlarımız olsaydı ne halde olurdu, biz ne halde olurduk öncelikle bu soruyu kendimize sormalı sonra organ bağışını dair yapacaklarımızı düşünmeliyiz. Türkiye’de birçok organ bekleyen ve biz organ bağışına izin vermediğimiz, gönüllü olmadığımız için hayatını kaybeden insan var. Onun için bizim önceliğimiz yaşarken organ bağışında bulunmak ve hayatımızı kaybettikten sonra buna izin verilmesini sağlamaktır” dedi.

“Kalbimize bir kez soralım hayat vermek ister mi?” sorusunu katılımcılara yönelterek konuşmasına devam eden Şenay Karakuş Taşkın, “18 yaşını dolduran, akli dengesi yerinde olan herkes organlarının hepsini ya da bir bölümünü bağışlayabilir. Türkiye’de 70 bin kronik böbrek hastası var ve 22 bin 350 kişisi böbrek olmak üzere toplamda 25 bin kişi organ bağışı bekleme listesindedir. Organ bağışı beklerken, organ bağışı olmadığı için hayatını kaybeden insan sayısı ülkemizde şu an 16. Yani bugün 16 kişi organ beklerken hayatını kaybetti. Unutmayın organ bağışının tek bedeli insan sevgisidir” şeklinde konuştu.

Seminer sonunda öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz Nevşehir Devlet Hastanesi tarafından Mustafapaşa Yerleşkesinde açılan organ bağış standında ilgili formları doldurarak organ bağışında bulundu.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız