Kapadokya Üniversitesi'nden Yeni Yerleşke

Kapadokya Üniversitesi, Aşçılık ve Gastronomi bölümlerinin uygulama mutfağını Göreme’ye taşıyor.

Göreme Belediyesi, Kapadokya Üniversitesi’nin eğitim mutfağı projesi için Göreme Belediye Binası yanındaki çok amaçlı salonu tahsis etti.

Kapadokya yemek kültürüne 14 yıldır yemek festivali düzenleyerek hizmet verdiklerini, eğitim mutfağının da Göreme’de olmasıyla Göreme’nin tam anlamıyla bir gastronomi merkezine dönüşeceğini söyleyen Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gastronomi alanında önemli işlere imza atan öğrencileriyle tanınan Kapadokya Üniversitesi’nin eğitim mutfağı bölge halkına ve turistlere eğitim hizmetleri verecek ve bölge turizminde yemek kalitesini artıracaktır. Bunun bölgede özellikle misafirlerine oda-kahvaltı şeklinde hizmet veren butik işletmeleri çok olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.”

Gastronomi giderek artan sayıda insan için temel bir seyahat motivasyonu hâline geliyor…

Henüz başında bulunduğumuz iletişim çağında tüketicilerin talep ve beklentileri de hızla değişiyor. İnsanlar kısıtlı ve tekdüze seçenekler üzerine kurulu kitle turizminden uzaklaşmaya başladı. Genellikle daha maliyetli olmasına karşın ilgi alanları doğrultusunda kendi seyahat planını yapan ve bireysel gezen turist sayısı gün geçtikçe artmakta. Günümüz turisti gittiği bölge kültürüne uyum sağlamayı seven, kültürün tüm öğelerini görmek ve yaşamak isteyen bir yapıya sahip.

Alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesi, yoğun rekabet ortamında ülke, destinasyon ve işletmelere önemli avantajlar sağlıyor. Alternatif turizm çeşitleri içerisinde ise gastronomi turizmi son yıllarda özellikle dikkat çekiyor. Dünyada turizm gelirlerinin önemli bir kısmının gastronomi turizmi ile sağlandığı bilinen bir gerçek.

Seyahatlerini lezzet duraklarına göre yapanların sayısı hızla artmakta ve gastronomi, giderek artan sayıda insan için temel bir seyahat motivasyonu hâline gelmekte. Öyle anlaşılıyor ki hızla küreselleştiği söylenen dünyada insanlar yöresel lezzetlerin önemini farketmeye başladı.

Gastronomi turizminin bir özelliği de rekabet hâlinde olunan diğer destinasyonlar tarafından taklit edilememesi ve sezona bağlı olmayıp 12 ay boyunca devam etmesi.

Bir gastronomi merkezi olarak Göreme…

Yeme-içme kültürü üzerine kurulu olan ve insanların ilgisini çeken etkinlikler gastronomi turizmi açısından oldukça önemli. Dünyanın en zengin mutfakları arasında yeralan Türk Mutfağı, doğru bir konumlandırma ve oluşturulacak ilgi çekici bir imajla, destinasyonlarımızın markalaşmasına büyük katkılar sağlayabilir. Gastronomi turizminin kökeni tarım, kültür ve turizmde yatıyor. Bu üç unsur, gastronomi turizminin bölgesel bir çekicilik ve deneyim olarak pazarlanmasına ve konumlandırılmasına fırsat sağlıyor. Tarım, ürünü sunmaktadır. Kültür, tarihi ve otantikliği; turizm ise alt yapıyı ve hizmetleri sağlamaktadır. Bu üç unsur Kapadokya’da fazlasıyla mevcut.

Göreme Belediyesi’nin bu alanda Kapadokya Üniversitesi ile işbirliği yapma kararı, Göreme’nin bir gastronomi merkezine dönüşmesinde oldukça önemli ve heyecan verici bir adım olarak değerlendiriliyor.
E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız