Kentsel Mekân Tasarımı ve Mimaride Güncel Yaklaşımlar

Kapadokya Sürdürülebilirlik Konuşmaları'nın yeni konukları Mimarlar Odası Kayseri Şubesi 12. ve 13. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Y. Mimar Eda Velibaşoğlu, Kayseri Genç Mimarlar Derneği (KAYGEMDER) Başkanı Y. Mimar Zafer Tarık Taner ve Kayseri Genç Mimarlar Derneği (KAYGEMDER) Başkan Yardımcısı Y. Mimar Nagehan Oymakapu oldu.

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü kapsamında düzenlenen "Kentsel Mekân Tasarımı ve Mimaride Güncel Yaklaşımlar" konulu yayın, üniversitemiz Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Yüksek Lisans Programı Dr. Öğr. Üyesi Leila Akbari Shahabi moderatörlüğünde, 9 Kasım Pazartesi günü üniversitemizin Youtube kanalından canlı olarak yayınlandı.

Kentsel mekân ve sürdürülebilirlik kavramları hakkında bilgi veren Akbari Shababi, sürdürülebilirliğin evrenselliğinden bahsederek, “Toplumsal boyutta eşit yaşam kalitesi ve eşit refah düzeyi sağlamak, karar alma sürecinde etkin katılımlar sağlamak; kültürel açıdan bakıldığında ise yıpranmış ve işlevini kaybetmiş tarihi bir yapıyı restore edip, onarmak ve uygun bir işlev vermek onun sürekliliğini sağlamak… Tüm bunlar, bu ilkenin önemli amaçları arasında yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Eda Velibaşoğlu, “Kentsel mekân, bir şehrin ana bütünleşme aracıdır. Kenti bir bütün haline getiren şeyler bizim oluşturduğumuz mekanlardır. Kentsel mekanları, kentlilerin kültürel birikimlerini paylaştığı ve sosyalleştiği yerler olarak adlandırabiliriz.” diyerek, kentsel ve kamusal mekân tanımını “meydan” kavramı üzerinden yaptı.

Acil toplanma alanlarının nasıl mekânlar olması gerektiği sorusu üzerine Nagehan Oymakapu, bu alanların insanlar tarafından kolayca görülebilir, açık alanlar şeklinde olması gerektiğini söyledi. Mevcutta kentlerimizde acil toplanma alanlarının yetersiz olduğunu vurgulayan Oymakapu, sürdürülebilirlik açısından, şehirlerin kapalı alanları ile acil toplanma alanları olarak tasarlanacak olan açık alanlarının bir bütün olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Zafer Tarık Taner ise, sürdürülebilir mimari konusu üzerinde durdu ve tüm ülkelerin bu konu hakkında çalışmalar yaptığını fakat halen beklenen seviyede olmadığını vurguladı. Taner, yüksek yaşam kalitesinin doğal çevreyi de koruyarak, sürdürülebilir mimari ile sağlanabileceğini söyledi. 

Yayın, konukların izleyicilerden gelen soruları yanıtlamasıyla son buldu.

 


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız