Lisansüstü Seminerleri: Amerikan Seçimlerinin Getirdikleri

Kapadokya Lisansüstü Seminerleri’nin bu haftaki konuğu Akademisyen, Yazar Prof. Dr. Reşat Kasaba oldu.

“Amerikan Seçimlerinin Getirdikleri” başlıklı seminer, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar moderatörlüğünde 1 Aralık Salı akşamı çevrim içi olarak düzenlendi.

ABD seçim sisteminin işleyişi ve partiler hakkında bilgiler veren Reşat Kasaba, Amerika’da hem pandeminin hem de seçim sonuçlarının getirdiği belirsizlikleri detaylı bir biçimde anlattı.

Reşat Kasaba; “İki dereceli seçim sistemi çok karmaşık bir sistem ve çok pahalı bir sistem. Sadece kampanyalar için son seçimlerde 14 milyar dolar para harcanmış” diyerek yaklaşık iki yıl süren kampanya dönemini anlattı. ABD’nin 2008 ekonomik krizinden çıkarken milyonlarca kişinin işsiz kalması ve bunun hala yoğun yaşanan etkilerinin Pazar ekonomisi ve kapitalist sisteme karşı tepkili büyük kitleler meydana getirdiğini söyleyen Kasaba, siyasal kutuplaşmanın eksenlerinden birinin de bu ekonomik durumdan kaynaklandığını belirtti.

Trump sonrası ABD’nin uluslararası ilişkileri konusunda da geleneksel ABD dış politikasına bir dönüş olacağı ve uluslararası örgütler üzerinden yürütülen bir diplomasi öngören Kasaba, Kapadokya Üniversitesi Lisansüstü programlarının öğrencilerinden gelen soruları da detaylı bir biçimde cevapladı.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız