Türkiye'de Siyasal Ayrışmanın Eksenleri

Kapadokya Lisansüstü Seminerleri’nin bu haftaki konuğu Yazar Tanıl Bora oldu.

“Türkiye'de Siyasal Ayrışmanın Eksenleri” başlıklı seminer, Dr. Öğr. Üyesi Çağdaş Sümer moderatörlüğünde 9 Aralık Çarşamba akşamı çevrim içi olarak düzenlendi.

Konuşmasına siyasi ayrışmanın anlamı ile başlayan Tanıl Bora, “Siyasal ayrışma ile kutuplaşma arasında fark vardır. Kutuplaşmak, şiddetli bir ayrışmayı tarif eder. Partiler tanım gereği ayrı parçaya dayanıyor. Siyaset zaten ayrılıklarla yapılır, bu ayrılıkları yöneten faaliyettir." dedi.

Siyasi ayrışmanın ölçütlerinden söz eden Bora, genellikle sol uçla sağ uç arasında bir yelpaze çizildiğine değindi ve genellikle merkezin yani orta yolun makul olduğunu, seçildiğini belirtti. Türkiye’de belirli dönemlere göre farklı görüşlerin hâkim olduğunu anlatan Bora, Türkiye’deki siyasal ayrışmanın tarihsel sürecinden bahsetti.

Tanıl Bora, siyasette daha önce ekonominin önemli bir tartışma konusu olduğunu fakat 90’lar sonrasında ekonominin siyaset dışına itilmesinden ve teknik bir konu gibi değerlendirilmeye başlanmasından kaynaklı bu durumun siyaset için büyük bir kayıp olduğunu söyledi.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız