Gönülden bağlı olacağınız mesleği bulun


Konuşmaya başlar başlamaz karşı karşıya kaldığımız ilk sorulardan biri “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?”… Çocukken, anne babalarımız, öğretmenlerimiz, konu komşu, arkadaşlarımız ne olmak istediğimizi hep sorgular, biz de hevesle cevap veririz: “Doktor olmak istiyorum, avukat olmak istiyorum, polis olmak istiyorum…”

Ortaokula, hatta liseye geldiğimizde ise ne olmak istediğimizden artık eskisi kadar emin olamıyoruz… Kariyer planlarımız belirsiz hale geliyor, belirsizlik de bizi rahatsız etmez oluyor. Hatta geleceğe dönük seçeneklerin çeşitliliği bizi mutlu ediyor, özgürleştiriyor…

Ancak, yüksekokula başlayacağımız dönemde, ileride yapmak istediğimiz iş ile ilgili bir program seçmek konusunda baskı altında kalıyoruz. Sınavı başarıyla atlatıp arzu ettiğimiz bir programa yerleşsek bile, okurken “istediğimiz gerçekten bu mu?” emin olamıyoruz. Ardından, mezuniyet geliyor ve toplum bize artık gerçek hayata geçtiğimiz, bu yüzden de seçtiğimiz meslek dalında çalışmaya başlamamız gerektiği konusunda baskı yapıyor.  Ancak o anda bile bir çoğumuz hangi işin bize uygun olduğuna dair kararsız kalıyoruz.

Biz daha çok, yaptığımız işin nasıl olmaması gerektiğini biliyoruz! “Sıradan bir iş yapmamak, babamız gibi sıkıcı bir işte saatlerce çalışmamak” istiyoruz. Sonuç olarak, hayatımızın dörtte üçünü belki de eşimiz ve çocuğumuzla geçireceğimiz süreden daha fazlasını bir işte çalışarak geçirmek zorunda kalacağız!

Aslında hepimiz, bize iş gibi gelmeyen, yeteneklerimizi kullanabileceğimiz ve bizi tatmin edecek bir iş istiyoruz.  Aslında aradığımız bir iş bile değil, “gönülden bağlı olacağınız bir meslek”

Peki çalışalım ama nasıl?

İnsanlar yaptıkları işi üç farklı şekilde görürler:

1) Zorunluluk Olarak…Yaptıkları işi bir görev olarak gören insanlar “herkes haftasonu için çalışıyor” zannederler.  Tatiller ve molalar için yaşarlar. Onlar için yaptıkları iş hayatı idame ettirmek için bir zorunluluktur. Yaptıkları işi berbat bulmasalar da, yaşadıkları tatmin duygusu çok azdır.

2) Kariyer Fırsatı Olarak…Kariyer meraklıları yaptıkları işin kendisinden ziyade iş yerinde terfi etmekten ve yüksek zam almaktan keyif alırlar. Kariyer merakı bu kişilere işe daha fazla vakit ayırmak, mesaileri bitse de çalışmaya devam etmek için motivasyon sağlar.  Ancak, bu insanlar kariyerde yükselme sona erdiğinde işlerinden tatmin olmamaya başlarlar.

3) Hayatımızın İşi Olarak…Hayatımızın işi, özünde sevdiğimiz için yaptığımız, yapmak için neredeyse üzerine para vereceğimiz bir iştir. Bir insanın tutkuyla yaptığı iş sayesinde kazandığı maaş ve prestij, bu işi yapabilmenin verdiği tatmin duygusunun yanında ikinci planda kalır. Böyle bir meslekte çalışan insanlar yaptıkları işin kendilerinden öte büyük bir amaca hizmet ettiğine inanır; yeteneklerini mesleklerinde gerçek anlamda kullanabildiklerini hissederler.  Bu işi yapmak için doğduklarına inanırlar.

İş tatmini ve mutluluk düzeylerine baktığımızda, işlerini görev olarak görenler en alt sırada, kariyer olarak görenler bir üst sırada ve yaptıkları işi hayatlarının işi olarak görenler en üst sırada yer alır.

Bu sıralama elbette hiç de şaşırtıcı değil. Severek yapılan iş yalnızca maaş aldığınız bir iş olmaktan çıkıp yaşama amacınız halini alıyor.  Hayatınızın işini bulduğunuzda gerçek anlamda doyuma ulaşırsınız. Yapmak istemediğiniz şeylerle dolu bir hayat yaşıyorsanız mutsuz olmanız kaçınılmazdır.DİĞER MAKALELER

Doğru mesleği bulmakta kilit nokta: içimizden gelen sese kulak vermek

Dr. Abraham Maslow; “İnsanın kendini bilmesinin olmazsa olmazı, iç sinyalleri tanıyabilmesi ve koruyabilmesidir; neyi sevip neyi sevmediğini, neyin keyifli olup olmadığını, ne zaman yemek yemesi, uyuması ve tuvalete gitmesi gerektiğini bilmesidir. Empirik anlamda boş bir insanda gerçek benliğinden gelen bu iç yönlendirme yoktur...

Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Okuyacağınız programı seçmeden önce kendinize sormanız gereken sorular var!

Program seçimine geldiniz… Önünüzde çok fazla seçenek var… Bu hem iyi hem de kötü… Sizin için hangi yolun doğru olduğunu bulmak için kendinize bazı sorular sormanız gerekiyor. İşte size seçiminizi yapmadan önce kendinize sorabileceğiniz birkaç faydalı soru: 1. Hangi alanlarda yeteneklisiniz ve ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Doğru mesleği ararken karşınıza çıkabilecek engellerden yılmayın!

Bir çok kişi “Eğer zaman, eğitim, para vb. engeller olmasaydı ne tür bir iş yapmayı tercih ederdiniz?” sorusunu tereddütsüz yanıtlar... Bir başka deyişle birçok kişi, içten içe hayatta ne yapmak istediklerini bilirler ancak önlerine çıkan engellerden yılıp doğru kararı veremezler. Akla gelen ilk engeller, vakit, aile, para ve sorumluluklar gibi somut engellerdir. Ancak önümüzdeki asıl engel insanların kendi kendilerine...

Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Size uygun birden fazla meslek var!

Tüm gezegende ruh eşiniz olacak tek bir kişi mi var? Karşınıza sizin için mükemmel olan, çok özel birden fazla insan çıkabilir. Aynı şey “meslek bulmak” için de geçerli… Size uygun, birden fazla meslek olabilir. Araştırmalar, bir çok insanın yaptığı işi katlanılır bulması için, işte geçirdiği zamanının %40’ında sevdikleri bir faaliyette bulunmalarının yeterli olduğunu göstermekte.

Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Doğuştan gelen yeteneklerimiz bizi biz yapan özel becerilerimizdir.

Doğru mesleği seçmek için kendimize sormamız gereken ilk sorular “Ben kimim?” “Nasıl bir insanım?” olmalıdır, “Hayatımın geri kalanında ne yapacağım?” sorusu değil…Çocukların kişiliklerinin doğuştan geldiğini fark etmişsinizdir. İlk bir iki ayda bile bebekler kendilerine özgü bir kişilik gösterirler.

Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın!

“Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın” demiş Konfüçyus, doğru mu dersiniz? Açık hava insanıysanız, her gün takım elbise giymekten, bir ofise gidip gelmekten, masa başında oturmaktan, öğle yemeği saatini, akşam mesai çıkışını beklemekten, rapor okumaktan, rapor yazmaktan, laf anlatmaktan, laf dinlemekten hiç hoşlanmıyorsanız...

Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Doğru “meslek seçim” zorlu bir süreçtir. Üstelik çok da kişisel…

Ortalama ücret, istihdam büyüme oranı, stress seviyesi, gibi kriterler kullanılarak mesleklerin kıyaslanması mümkün...Tüm dünyada çeşitli kurumlar bu konularda çalışıyor, önü açık, en “iyi” mesleklere ilişkin önerilerde bulunuyor… Bakın, Amerika Birleşik Devletlerinin önde gelen yayın organlarından U.S. News Meslek Sıralaması yaparken hangi kriterleri kullanıyor…

Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Uygun mesleği bulmak için sihirli yöntem var mı?

Çocukken sıklıkla duyduğumuz bu soruyu çabucak, hevesle ve genelde benzer cevaplar vererek yanıtlardık, “polis olmak istiyorum…itfaiyeci olmak istiyorum… doktor olmak istiyorum….” Ancak, büyüdükten sonra iş değişiyor. Çoğumuz için bu soruyu cevaplamak çok zorlaşıyor… Yaşam tarzımıza, ilgi alanlarımıza ve yeteneklerimize uygun bir mesleği seçmek çok zor...

Tamamını Okumak İçin Tıklayın
TANITIM BROŞÜRLERİ

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.