Mezun Veritabanı

Mezunlarımızın Dikkatine,

Diploma eklerini size ulaştırabilmemiz ve mezunlar derneğimizin düzenleyeceği etkinliklerden sizleri haberdar edebilmemiz için Öğrenci İşleri Otomasyonu’na giriş yaparak mezun veritabanındaki bilgilerinizi güncellemeniz ve mezun anketini doldurmanız gerekmektedir.

Öğrenci İşleri Otomasyonu’na giriş yapabilmek için kullanıcı adı olarak okul numaranızı, şifre olarak T.C. Kimlik Numaranızı girmeniz yeterli.

Okul numarasını hatırlamayan mezunlarımız internet sitemizin  sağ alt kısımda bulunan canlı destek sisteminden yardım alabilirler.

Diploma Eki

Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelerin eğitim bakanlarının 2003'te Berlin'de yaptıkları toplantı sonunda yayınladıkları bildiride yeralan hedeflerden biri de yükseköğrenimini tamamlayan herkese diplomalarıyla birlikte bir Diploma Eki (Diploma Supplement - DS) verilmesidir. Ücretsiz verilen bu belge, Avrupa'da yaygın olarak kullanılan bir dilde yazılmış olmalıdır.

Kapadokya Meslek Yüksekokul bu doğrultuda 2016-2017 Akademik Yılı'ndan itibaren mezunlarına diplomalarıyla birlikte bir Diploma Eki vermeye başlamıştır. Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nun verdiği Diploma Eki İngilizce olarak hazırlanmaktadır. Bu belge ön lisans diplomalarıyla birlikte ücretsiz olarak verilir ve birlikte verildiği diplomayla geçerlidir.

Diploma Eki'nin akademik derecelerde karşılaştırılabilirlik ve şeffaflık sağlaması, böylece istihdamı kolaylaştırması ve daha üst akademik çalışmalara yöneleceklere kolaylıklar getirmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle Diploma Eki'nin kuruluşlar ve işverenler tarafından yaygın olarak kullanımı önerilmektedir.

Diploma Eki'nin şablonu Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve UNESCO-CEPES tarafından denenmiş ve geliştirilmiştir. T.C. Yükseköğretim Kurulu tarafından da esas alınan bu şablonun, yükseköğretim kurumlarımız tarafından kullanılmasına karar verilmiştir.

Diploma Eki ne değildir?

  • Bir özgeçmiş (CV) değildir.
  • Transkript (not çizelgesi) veya diploma yerine geçmez.
  • Kendiliğinden akademik veya meslekî tanınmayı garantileyen bir belge değildir.

Diploma Ekinin öğrencilere sağladığı kazanımlar nelerdir?

  • Yurtdışında daha okunabilir ve mukayese edilebilir bir diploma.
  • Öğrencinin akademik güzergâhının ve yurtdışında edindiği yeti ve becerilerin tam bir tarif
  • Öğrencinin başarı ve yetilerinin nesnel ve âdil değerlendirmesi
  • Geleceğe yönelik olarak yurtdışında iş ve eğitim olanaklarına daha rahat ulaşma olanağı

Diploma Eki ne için gereklidir?

Bugün tüm dünyada yeni diploma ve sertifikasyon şekilleri gelişmekte; hızla değişen iktisadî, siyasal ve teknolojik gelişmeler karşısında ülkeler öğrenci başarı değerlendirme tarz ve eğitim sistemlerini sürekli olarak değiştirmektedir. Sayıları hızla artan hareketli yurttaşlar, yeti ve becerilerinin âdil değerlendirmesini talep etmektedir. Yeti ve becerilerin tanınmaması ya da yanlış veya eksik değerlendirilmesi küresel bir sorun haline gelmiştir. Orijinal diploma ve diğer belgeler kendi başlarına yeterli açıklayıcı bilgi arz etmediklerinden dolayı, ayrıntılı ek açıklama tedarik etmeden bir diplomanın düzey ve işlevini kabul ettirmek son derece güç hal almıştır.

Faydalı linkler:

EU Education and Training Programs: http://ec.europa.eu/education

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız