İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, yabancı dil bilincine ve uluslararası platformda düşüncelerini sunabilecek dil yeterliliğine sahip bireyler yetiştirmeyi, öğrencilerinin İngilizce yazma, okuma, anlama, konuşma yeteneklerini üst düzeye taşımayı ve onların entelektüel donanımını güçlendirmeyi hedefleyen bir bölümdür.

Bölümde, İngiliz edebiyatının çeşitli dönemleri ele alınmakta, edebi eserlerin yazıldıkları çağın siyasal yaşamı, kültürel arka planı ve fikir akımları çerçevesinde değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim verilmekte; öğrencilere, üst düzey İngilizce yeterliliği, eleştirel ve analitik düşünme becerileri, hem kendi toplumları hem de Anglo-Sakson dünyada kültürel okur-yazarlık yetkinliği ve dünya farkındalığı kazandırılmaktadır.

Kapadokya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim programı dijital çağ kültürü ve edebiyatı, doğal çevre ve edebiyat ilişkisi, insan sonrası çağda paradigma değişimleri gibi, kültür araştırmaları dersleri ile benzerlerinden farklılaşmaktadır. Programın bir diğer farklılığı da, mantık, hukuk, beşeri coğrafya, zaman ve proje yönetimi gibi derslerle, öğrencilerin temel bilgi ve becerilerinin geliştirilmesidir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Bölüm mezunları, redaktörlük, editörlük yapabilmekte; çok yüksek potansiyeli ve nitelikli iş gücü ihtiyacı olan turizm sektörü ve bakanlıklar, bankalar, devlete ve özel sektöre bağlı medya kuruluşları gibi kültürel ve edebi bilgi gerektiren alanlarda da istihdam edilmektedir. Eğitim alanında çalışmak isteyen mezunlarımız, devlet okullarında, özel okullarda ve yabancı dil kurslarında öğretmenlik yapabilmekte; yurt içinde veya yurt dışında lisansüstü eğitime devam etmeleri halinde de üniversitelerin akademik kadrolarında görev alabilmektedir. Öğretmenlik yapmak isteyen öğrencilerimize pedagojik formasyon eğitimi imkânı sağlanmaktadır. Mezunlar, çevirmenlik alanında da çalışabilmektedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde Hangi Dersler Var?

Bölüm müfredatında bulunan dersler, Yunan ve İskandinav mitolojisinden, 21. yüzyıl edebiyat-sinema uyarlamalarına; edebiyat ve kültür kuramlarından, İngiltere müzik ve sanat tarihine; İngiliz edebiyatının farklı tarihsel dönemlerinin şiir, tiyatro, roman ve diğer edebî türler açısından incelenmesine kadar benzer diğer bölümlerin çok azında bulunan geniş bir yelpazede içerikten oluşmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğrencileri İçin Çift Ana Dal ve Yan Dal İmkânları

İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencilerimiz ayrıca, Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Turist Rehberliği (ön lisans) programlarında çift ana dal ve yine Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programlarında yan dal yapma şansına sahiptir. Ayrıca, Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde yeni kurulan İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile de çift ana dal ve yan dal anlaşmaları imzalanması için çalışma devam etmekte olup, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminden itibaren bu seçeneklerin de öğrencilere sunulması hedeflenmiştir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Puan Türü: DİL

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Dili: İngilizce

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

İngiliz Dili ve Edebiyatı (Burslu)

6

353,54

27.000

İngiliz Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli)

44

-

-

İngiliz Dili ve Edebiyatı (%25 İndirimli)

5

-

-

İngiliz Dili ve Edebiyatı (Ücretli)

5

-

-

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 44’ü %50 indirimli, 5’i %25 indirimli ve 5’i ücretlidir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 31.500 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

İngiliz Dili ve Edebiyatı (Burslu)

-

İngiliz Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli)

15.750 + KDV (%8)

İngiliz Dili ve Edebiyatı (%25 İndirimli)

23.625 + KDV (%8)

İngiliz Dili ve Edebiyatı (Ücretli)

31.500 + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız

İngiliz Dili ve Edebiyatı Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız