Psikoloji

Psikoloji, insan davranışlarını, bu davranışların zihinsel süreçlerini ve bunların altında yatan nedenleri inceleyen ve araştıran bilim dalıdır. İnsan davranışının karmaşıklığı, kişiler arası farklılıklar, kültürel etkiler, biyolojik etmenler, yaşa bağlı etmenler, anormal davranışlar vb. konular psikolojide alt alanlar olarak ortaya çıkar. Bu alt alanların birbiriyle etkileşiminin yanı sıra, psikoloji özellikle sosyoloji ve biyoloji gibi diğer bilim dallarıyla da etkileşim içerisinde disiplinler arası çalışma gerektirir. Psikolojinin, Türkiye’de akademik olarak çalışılmaya başlanması çok yeni bir geçmişe sahiptir ve bu alanda Türkiye’ye özgü, kültürel etkilere işaret eden çalışmalara, Türkiye’ye özgü davranış şekillerinin yorumlanmasına büyük ihtiyaç bulunmaktadır.

Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Psikoloji Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Psikoloji bölümü mezunlarının, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bu bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedir. Psikologların çalıştırılması yasal zorunluluk olduğundan, çocuk yuvaları, anaokulları, kreşler ve özel eğitim merkezlerinde istihdam imkânı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mezunlar, okulların ve üniversitelerin öğrenci danışma ve kariyer planlama merkezleri, rehberlik-psikolojik danışmanlık merkezleri, kamu ve özel hastaneler, huzurevleri, reklamcılık ve halkla ilişkiler, sanayi ve endüstri kuruluşları, özel veya kamuya bağlı insan kaynakları birimleri, sosyal hizmet kurum ve kuruluşları ve araştırma merkezleri gibi çok farklı alanlarda çalışabilmektedir.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası devlet kurumlarında, psikolog olarak çalışmayı hedefleyen öğrencilerimiz KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek 4131 nitelik koduyla devlet kurumlarına atanmaktadır.

Kapadokya Üniversitesinde Psikoloji Bölümü Okumak

Kapadokya Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde eğitim dili Türkçedir. Böylece öğrencilerimiz, okumaya daha fazla vakit ayırarak, anlayarak ve özümseyerek daha fazla metni okuyabilmektedir. Dahası öğrenci, anlamadığı konularda öğretim üyelerine derslerde çekinmeden soru sorarak, tartışmalı hususlarda fikirlerini özgürce ifade edebilmektedir. Bölümümüzde, disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim-öğretim sunularak, öğrencilerimize üst düzey İngilizce yeterliliği, eleştirel ve analitik düşünme becerileri kazandırılması hedeflenmektedir.

Kapadokya Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, öğrencilerimizin aldıkları standart lisans eğitimi ile kazanacakları alana özgü mesleki bilgi ve becerilerin yanında “Mantık,” “Hukuk” ve “Zaman ve Proje Yönetimi” gibi konularda temel kavramlar ve yeterlilikler kazandırılmaktadır. Diğer bir fark olarak, Psikolojiyi de etkileyen Dijital Devrim sonrası, Medya Psikolojisi dersi zorunlu ders olarak konulmuştur. Diğer üniversitelerde bu başlıklarda pek fazla zorunlu dersler bulunmamaktadır. Psikoloji öğrencilerimiz, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler (önlisans) programlarında çift anadal ve yine Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programlarında yandal yapma şansına sahiptir. Ayrıca Erasmus programı ile öğrencilerimize yurtdışında farklı ülkelerdeki üniversitelerde eğitim imkânı sunulmaktadır.

Puan Türü: EA
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Psikoloji (Burslu) 6 365,15
Psikoloji (%50 İndirimli) 8 329,79
Psikoloji (%25 İndirimli) 6 309,37
Psikoloji (Ücretli) 40 242,94

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 8’i %50 indirimli, 6’sı %25 indirimli ve 40’ı ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 30.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Psikoloji (Burslu) -
Psikoloji (%50 İndirimli) 15.000 + KDV (%8)
Psikoloji (%25 İndirimli) 22.500 + KDV (%8)
Psikoloji (Ücretli) 30.000 + KDV (%8)

 

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız