siyaset-bilimi-ve-kamu-yonetimi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi yakın ilişkili iki alan olup siyasal ve yönetsel konuların bilimsel çalışmalarıyla ilgilenir. Siyaset Bilimi disiplini siyasal sistemde kaynakların ve değerlerin dağılım süreçlerini inceler. Bölümün incelediği konular bir yandan güç, otorite, meşruiyet, sosyal sınıf, toplumsal cinsiyet, etnik yapı ve siyasal katılım gibi alanları kapsarken, öte yandan devlet, hükümet, siyasal partiler, baskı grupları ve uluslararası örgütler gibi kurum ve yapıları içermektedir. Bölümün ilgi alanları arasında aynı zamanda siyasal adalet, demokrasi, ahlaki değerler ve eşitlik gibi siyasal fikirler de bulunur.

Fakülte Blog sayfasına gitmek için tıklayın.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunları, idari yargı hâkimi, idari savcı, Danıştay ve Sayıştay’da uzman, Devlet Planlama Teşkilatı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, yerel yönetimlerin değişik birimleri, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, finans kurumları, bankalar ve rekabet kurulu gibi kurum ve kuruluşlarda orta ve üst düzey yönetici olarak çalışabilirler.

Aynı zamanda, pek çok özel kurumda üst düzey yönetici, genel müdür gibi pozisyonlarda istihdam imkanı bulunmaktadır. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü, disiplinlerarası olmasının etkisini istihdam alanında da göstermektedir. Ayrıca mezunlar, üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilir, araştırma/öğretim görevlisi olabilirler.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası devlet kurumlarında, çalışmayı hedefleyen öğrencilerimiz KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek 4503 nitelik koduyla devlet kurumlarına atanmaktadır.

Kapadokya’da Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Okumak

Kapadokya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde eğitim dili Türkçe’dir. Öğrenci, ana dili olmayan bir dilde yazılmış ağır akademik makaleleri okumak ve bunları anlamaya çalışmak zorunda kalmayacaktır. Bu sayede öğrenci, okumaya daha fazla vakit ayırabilecek, anlayarak ve özümseyerek daha fazla metni okuyabilecektir. Dahası öğrenci, anlamadığı konularda öğretim üyelerine derslerde çekinmeden soru sorabilecek, tartışmalı hususlarda fikirlerini özgürce ifade edebilecektir. Dilin en çok zarar gördüğü şu dönemde, öğrencilerinin en üst seviyede Türkçe bilgisiyle donanmasını sağlayacaktır.

Bölümümüzde öğrenciler, lisans eğitimi boyunca yabancı dil eğitimi almaktadırlar. Kapadokya Üniversitesi yabancı dil bölümlerindeki öğretim üyeleri tarafından verilen nitelikli ve profesyonel yabancı dil eğitimi sayesinde mezunlarımız yabancı dile hâkim olmaktadırlar. Bölümümüz öğretim üyeleri tarafından Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanı ile ilgili önemli kavramlar hem Türkçe hem İngilizce olarak öğrencilere aktarılmaktadır. Bu sayede mezunlarımız önemli kavramlarla ilgili literatürü iki ayrı dilde yakından takip edebilmektedir.

Bölümümüzde ayrıca, Proje Yönetimi ve Zaman Kullanımı gibi diğer üniversitelerin müfredatında sıklıkla yer almayan dersler bulunmaktadır. Bu dersler ile öğrencilerimizin profesyonel yaşama hızlı şekilde adapte olması planlanmaktadır.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencilerimiz, Psikoloji ile İngiliz Dili ve Edebiyatı programlarında çift anadal ve yine bu programlarda yandal yapma şansına sahiptir. Öğrencilerimizin ayrıca, Avrupa Birliği destekli Erasmus programı başta olmak üzere birçok öğrenci değişim programı kapsamında anlaşmalı olduğumuz birçok üniversitede eğitim görme imkanı mevcuttur.

Puan Türü: EA
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Burslu) 3 264,24
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (%75 İndirimli) 27 ----

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 30 kişidir. Bunun 3’ü burslu, 27’si %75 indirimlidir.

Eğitim Ücreti

2019 -2020 akademik yılında eğitim ücreti 25.250 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Burslu) -
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (%75 İndirimli) 6.312,5 + KDV (%8)

 

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız