Diş Hekimliği Bölümü

Diş Hekimliği

Diş Hekimliği Nedir? Neden Okumalıyım?

Sürekli artan nüfus, artan hasta kapasitesi, düzensiz beslenme alışkanlıkları, diş bakımı kültüründeki değişimler ve çevresel etkenler, diş hekimliğine duyulan ihtiyacı artırmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan "OECD, Avrupa Birliği Sağlık İstatistikleri ve Türkiye" adlı raporda (2016) AB ülkelerinde 100.000 kişi başına düşen diş hekimi sayısı 77 iken, Türkiye'de bu oran 35 olarak görülmektedir.

Ülkemizde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin kalitesini iyileştirilebilmek için diş hekimi sayısının artırılması bir gerekliliktir.

Son yıllarda sağlık turizminin gelişmesiyle birlikte yurt içi hizmette duyulan ihtiyaca ilave diş hekimi ve yardımcı personel ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

Diş Hekimliğini Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Sağlık alanında meslek elemanı yetiştirme konusunda geniş tecrübeye sahip üniversitemiz bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak bünyesinde Diş Hekimliği Fakültesi kurmayı hedeflemektedir.

Yüksekokulumuzda hâlihazırda Ağız ve Diş Sağlığı ile Diş Protez Teknolojisi önlisans programları ve bu programların uygulama eğitimlerini gerçekleştirmek üzere uygulama laboratuvarları bulunmaktadır.

Halihazırda faaliyette bulunan Diş Protez Laboratuvarımız temel diş protez, alçı pres ve döküm bölümlerinden oluşmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Laboratuvarımız ise eğitim için gerekli tüm diş hekimliği malzemeleri ve üniteler ile donatılmıştır.

Halihazırda Üniversitemizde bir pedodonti uzmanı, bir diş protez uzmanı, iki periodontoloji uzmanı ve bir de ağız ve çene cerrahı olmak üzere 5 öğretim üyesi ile üç diş hekimi öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Erciyes Üniversitesi ile yürüttüğümüz işbirliği anlaşması kapsamında gerekli insan kaynağı temininde diş hekimliği fakültesi ve sağlık bilimleri enstitüsünden destek alınmaya devam edilecektir.

Nevşehir ve Kayseri İl Sağlık Müdürlükleri ile eğitimde işbirliği anlaşmalarımız bulunmaktadır bu kapsamda halihazırda yürütülen eğitimlerde Nevşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Fakültemizin açılması halinde tüm anabilim dallarında hizmet veren Kayseri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Üniversitemiz Diş Hekimliği Bölümünün kullanımına açılacaktır.

Fakültenin kurulmasıyla birlikte sağlık hizmeti verme konusunda aktifleştirilecek Üniversitemiz Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinde, gerek önlisans gerekse diş hekimliği bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri çeşitli uzmanlık alanlarında uygulama ve araştırma yapma fırsatı bulacaklardır.

Üniversitemizde, 2014 yılından bu yana Ağız ve Diş Sağlığı ile Diş Protez Teknolojisi eğitimleri verilmekte ve bu eğitimleri desteklemek üzere kurulmuş olan Ağız ve Diş Sağlığı Uyg. ve Arş. Merkezi bulunmaktadır.

Diş Hekimliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Diş Hekimliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Diş Hekimliği Bölümü Öğrencileri İçin Çift Anadal ve Yan Dal İmkânları

Diş Hekimliği Bölümü Puan Türü:

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Diş Hekimliği Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Diş Hekimliği Bölümü Hangi Yerleşkede: Ürgüp Yerleşkesi

Diş Hekimliği Bölümü 2019 Yılı-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları, Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Diş Hekimliği Bölümü Ücreti

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Üniversitesinin burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Ekim ayından başlamak üzere 10 eşit taksit halinde ödenecek olup, ödemeler kredi kartı veya üniversitenin belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır. Uygulanacak indirim, yukarıda yer alan ödeme planına uygun banka tüketici kredisi faiz oranı ortalamaları baz alınarak piyasa koşullarına göre kayıt döneminde belirlenecektir. Kayıt olan öğrencinin eğitime devam etmemesi durumunda yıllık öğrenim ücreti eksiksiz olarak tahsil edilir.

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız