Ağız ve Diş Sağlığı

Ülkemizde yüzü aşkın ağız ve diş sağlığı merkezi faaliyet gösteriyor. 2002 yılından bu güne toplam diş üniti sayısı on kat artmış durumda ve nitelikli ağız ve diş sağlığı teknikerlerine duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor.Kapadokya MYO

Ağız ve diş sağlığı teknikeri hasta muayenesinde diş hekimine yardımcı olan, tedavi malzemelerinin hazırlanması ve kullanıma hazır halde tutulmasını sağlayan sağlık teknikeridir. Diş hekimi için çalışma ortamını hazırlar, hastayı kabul eder ve tedavisi sırasında hekime ve hastaya yardımcı olur.

Programın amacı, kamu ve özel sektörde tercih edilen saygın, nitelikli ağız ve diş sağlığı alanında uluslararası bilgi seviyesine ulaşmış mezunlar yetiştirmektir.

Programda uygulamaya dayalı eğitim verilmektedir. Bu eğitimler yüksekokula ait laboratuvarların yanısıra anlaşmalı sağlık kurum ve kuruluşlarında verilebilmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” unvanı ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, diş klinikleri ve muayenehanelerinde, hastanelerin diş sağlığı ile ilgili birimlerinde ve diş depoları ile implant firmalarında görev alabilmektedirler.

Ağız ve Diş Sağlığı programı öğrencilerimiz, Diş Protez programında çift anadal yapma şansına sahiptir.

 Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

 

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Ağız ve Diş Sağlığı (Ücretli) 65 ----
Ağız ve Diş Sağlığı (Burslu) 9 300,00
Ağız ve Diş Sağlığı (%50 İndirimli) 6 282,45
Ağız ve Diş Sağlığı (%25 İndirimli) 10 258,27

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 90 kişidir. Bunun 9’u burslu, 6’sı %50 indirimli, 10’u %25 indirimli ve 65’i ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Sağlık İdaresi
  • Sağlık Yönetimi

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Ağız ve Diş Sağlığı Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Ağız ve Diş Sağlığı
Alan Kodu Alan Adı Dal No Dal Adı
6008 Büro Yönetimi - Alanı ve Tüm Dalları
6201 Acil Sağlık Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları
6202 Anestezi ve Reanimasyon - Alanı ve Tüm Dalları
6204 Diş Protez - Alanı ve Tüm Dalları
6205 Hemşirelik-Ebelik-Sağlık Memurluğu - Alanı ve Tüm Dalları
6208 Sağlık Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları
6209 Sağlık Hizmetleri Sekreterliği - Alanı ve Tüm Dalları

Eğitim Ücreti

2019 – 2020 akademik yılında eğitim ücreti 18.950 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir. 

Program Adı Ücret
Ağız ve Diş Sağlığı (Ücretli) 18.950 TL + KDV (%8) 
Ağız ve Diş Sağlığı (Burslu) -
Ağız ve Diş Sağlığı (%50 İndirimli) 9.475 + KDV (%8)
Ağız ve Diş Sağlığı (%25 İndirimli) 14.212,5 + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız