Ameliyathane Hizmetleri

Son on yılda özel sektörün %85 oranında büyümesiyle birlikte hastane sayısında, büyük bir artış yaşanmıştır. Bu artışın getirdiği rekabet ortamı nitelikli sağlık personelini çok önemli bir konuma taşımaktadır.Kapadokya MYO

Ameliyathane teknikeri; ameliyathanede kullanılan alet ve malzemenin ameliyata hazır hale getirilmesine, cerrahi ekibe malzeme sağlanması ve ameliyathane ortamının ameliyatın özelliğine göre uygun hale getirilmesine yönelik iş ve işlemleri yapan ve uygulama açısından destek veren sağlık teknikeridir.

Ameliyathane Hizmetleri programında; ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemelerin hazırlanmasını ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlayabilecek, bütün ameliyat ekiplerinde doğrudan yer alabilecek, cerrahi ameliyat sırasında asiste edebilecek, ameliyathane, cerrahi yoğun bakım merkezi ve sterilizasyon ünitelerinde ihtiyaç duyulan yardımcı cerrahi sağlık personeli yetiştirilmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Ameliyathane Teknikeri” unvanı verilir. Uygulamaya dayalı eğitim verecek olan programda uygulama eğitimleri uygulama sınıflarında ve program destekçisi Özel Versa Hastanesi başta olmak üzere bölgede faaliyet gösteren yoğun bakım üniteleri ve ameliyathanelerinde verilmekte, öğrenciler eğitimleri boyunca mesleklerinin gerektirdiği yeterliklere getirilmekte ve tercih edilen personeller olarak iş hayatına atılmaktadırlar. Uygulama eğitimleri eğitim dönemi içerisinde ve yaz aylarında verilebilmektedir.

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: Türkçe

2018-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2017-ÖSYS En Küçük Puan
Ameliyathane Hizmetleri (Ücretli) 28 171,18
Ameliyathane Hizmetleri (Burslu) 7 251,43
Ameliyathane Hizmetleri (%50 İndirimli) 14 ----
Ameliyathane Hizmetleri (%25 İndirimli) 21 ----

2018 – 2019 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 70 kişidir. Bunun 7’si burslu, 14’ü %50 indirimli, 21’i %25 indirimli ve 28’i ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
  • Hemşirelik
  • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Eğitim Ücreti

2018 – 2019 akademik yılında eğitim ücreti 15.250 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir. 

Program Adı Ücret
Ameliyathane Hizmetleri (Ücretli) 15.250 TL + KDV
Ameliyathane Hizmetleri (Burslu) -
Ameliyathane Hizmetleri (%50 İndirimli) 7.625 TL + KDV
Ameliyathane Hizmetleri (%25 İndirimli) 11.437,5 + KDV

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2018 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız