Diş Protez Teknolojisi

Teknolojinin sanatla buluştuğu bir meslek: Diş Protez Teknolojisi…

Diş Protez Teknikerleri, diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda, diş ve çene protezlerinin üretimine ilişkin tüm aşamaları yürüten,sağlık elemanlarıdır.

Ağız ve diş sağlığı ekibinin, laboratuvarlarda görev yapan kıymetli üyeleri Diş Protez Teknikerleri, diş hekimleri tarafından alınan ağız ölçülerinden “model” hazırlar, protezleri şekillendirir, döküm yöntemiyle çoğaltır ve ağızda kullanılmaya uygun hale getirirler. 

Her hastanın ihtiyacı farklı, her çözüm hastaya özel olmak zorunda… Diş protez teknikerlerinin işleri hem çok çeşitli, hem de çok kapsamlıdır ve el becerisinin yanında estetik bir bakış da gerektirmektedir. Protezlerin işlevsel olmalarının yanında estetik görünmelerini sağlamak diş protez teknikerlerinin görevidir.

Program mezunları, özel sektörde diş protez laboratuvarlarında çalışabilmekte, kamu sektöründe  “tekniker” ünvanı ile atanabilmekte ve kendi laboratuvarlarını açabilmektedirler.

 Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: Türkçe

2019 ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanlar

Program Adı  Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Diş Protez Teknolojisi (Ücretli) 20 ----
Diş Protez Teknolojisi (Burslu) 5 279,67
Diş Protez Teknolojisi (%50 İndirimli) 8 249,96
Diş Protez Teknolojisi (%25 İndirimli) 12 209,66

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 45 kişidir. Bunun 5'i burslu, 8'i %50 indirimli, 12’si %25 indirimli ve 20’si ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Sağlık İdaresi
  • Sağlık Yönetimi

 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Diş Protez Teknolojisi Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Diş Protez Teknolojisi
Alan Kodu Alan Adı Dal No Dal Adı
6204 Diş Protez  - Alanı ve Tüm Dalları
6208 Sağlık Hizmetleri  - Alanı ve Tüm Dalları

 

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 17.950 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir. 

Program Adı Ücret
Diş Protez Teknolojisi (Ücretli) 17.950 TL + KDV (%8) 
Diş Protez Teknolojisi (Burslu) -
Diş Protez Teknolojisi (%50 İndirimli) 8.975 TL + KDV (%8)
Diş Protez Teknolojisi (%25 İndirimli) 13.462,5 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız