Diş Protez Teknolojisi

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Diş Protez Teknikerleri, diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda, diş ve çene protezlerinin üretimine ilişkin tüm aşamaları yürüten, sağlık elemanlarıdır. Ağız ve diş sağlığı ekibinin, laboratuvarlarda görev yapan kıymetli üyeleri Diş Protez Teknikerleri, diş hekimleri tarafından alınan ağız ölçülerinden “model” hazırlar, protezleri şekillendirir, döküm yöntemiyle çoğaltır ve ağızda kullanılmaya uygun hale getirirler. Teknolojinin sanatla buluştuğu bir meslek olarak değerlendirilir.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Diş Protez Laboratuvarları sahip olduğu cihaz ve ekipmanları ile tam donanımlı bir eğitim laboratuvarına sahiptir. Öğrenciler, demonstratif uygulamaları derste video sistemiyle eş zamanlı takip ederek çalışır. Uygulamaları derslerde, öğretim elemanlarına eşlik eden baş teknisyen desteğiyle birebir uygulama imkânı sağlandığından eğitimin kalitesi ve verimi oldukça yüksektir.

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Her hastanın ihtiyacı farklı, her çözüm hastaya özel olmak zorunda. Diş protez teknikerlerinin işleri hem çok çeşitli hem de çok kapsamlıdır ve el becerisinin yanında estetik bir bakış da gerektirmektedir. Protezlerin işlevsel olmalarının yanında estetik görünmelerini sağlamak diş protez teknikerlerinin görevidir. Program mezunları, özel sektörde diş protez laboratuvarlarında çalışabilmekte, kamu sektöründe “tekniker” unvanı ile atanabilmekte ve kendi laboratuvarlarını açabilmektedirler.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünde Hangi Dersler Var?

Diş Protez Teknolojisi programında; Sabit Protezler, Hareketli Protezler, Porselen Protezler dersleri uygulamalı olarak verilmekte olup, Çene ve Yüz Protezleri, İmplant Üstü Protezler, Maddeler Bilgisi gibi dersler de eğitime temel oluşturmaktadır.

 Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün Puan Türü

TYT

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün Eğitim Dili

Türkçe

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün Eğitim Türü

Örgün öğretim.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün Eğitim Süresi

Eğitim süresi 2 yıldır.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün Eğitim Yeri

Ürgüp Yerleşkesi.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünden Dikey Geçiş Sınavı ile Hangi Lisans Bölümlerine Geçiş Yapılabilir?

  • Sağlık Yönetimi

Diş Protez Teknolojisi Bölümü 2019 - ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Diş Protez Teknolojisi (Ücretli)

20

-

1.751.000

Diş Protez Teknolojisi (Burslu)

5

279,67

561.000

Diş Protez Teknolojisi (%50 İndirimli)

8

249,96

879.000

Diş Protez Teknolojisi (%25 İndirimli)

12

209,66

1.427.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 45 kişidir. Bunun 5'i burslu, 8'i %50 indirimli, 12’si %25 indirimli ve 20’si ücretlidir.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Diş Protez Teknolojisi Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Diş Protez Teknolojisi

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6204

Diş Protez

-

Alanı ve Tüm Dalları

6208

Sağlık Hizmetleri

-

Alanı ve Tüm Dalları

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Eğitim Ücreti

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 45 kişidir. Bunun 5'i burslu, 8'i %50 indirimli, 12’si %25 indirimli ve 20’si ücretlidir.

Program Adı

Ücret

Diş Protez Teknolojisi (Ücretli)

17.950 TL + KDV (%8)

Diş Protez Teknolojisi (Burslu)

-

Diş Protez Teknolojisi (%50 İndirimli)

8.975 TL + KDV (%8)

Diş Protez Teknolojisi (%25 İndirimli)

13.462,5 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Diş Protez Teknolojisi Programı Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız