Fizyoterapi

Özellikle gelişmiş ülkelerde nüfus hızla yaşlanmakta ve fizik tedaviye duyulan ihtiyaç artmaktadır. Ülkemizde de bu gelişmelere paralel olarak fizik tedavi üniteleri, kür merkezleri, wellnes-spa merkezlerinin sayısı artmaktadır. Kapadokya MYO

Tedavi amaçlı turizmde büyük gelişmeler yaşanmakta yılda 100 binlerle ifade edilen sayıda insanın Türkiye'ye tedavi için geldiği tahmin edilmektedir.

Fizyoterapi teknikerliği mesleği 2012 yılında tanımlanmış ve asgari eğitim şartı ön lisans olarak belirlenmiştir. Bu kanunla birlikte fizik tedavi uygulanan merkezlerde fizyoterapi önlisans mezunu dışında sağlık personeli çalıştırılamayacaktır.

Fizyoterapi programı yaralanma, hastalık, ortopedik özür, hareket sistemi bozuklukları ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yapan yardımcı sağlık personelini yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Uygulamaya dayalı eğitim verecek olan programın uygulama eğitimleri yüksekokula ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanlarında ve program destekçisi Özel Versa Hastanesi başta olmak üzere bölgede faaliyet gösteren fizik tedavi ünitelerinde gerçekleştirilecektir. Uygulama eğitimleri eğitim dönemi içerisinde ve yaz aylarında verilebilmektedir.
Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Geniş bir çalışma alanına sahip olan fizyoterapistler; fizik tedavi rehabilitasyon klinikleri, yataklı tedavi merkezleri, ayakta teşhis ve tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, spor kulüpleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri, endüstri alanları, okullar başta olmak üzere sağlık ve sağlıklı yaşamla ilgili hizmet veren tüm resmi ve özel kuruluşlarda çalışabilmektedirler.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Fizyoterapi Teknikeri” unvanı verilir.

 

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Toplam Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Fizyoterapi (Ücretli) 63 - - - -
Fizyoterapi (Burslu) 9 286,46
Fizyoterapi (%50 İndirimli) 9 268,96
Fizyoterapi (%25 İndirimli) 9 239,90

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 90 kişidir. Bunun 9’u burslu, 9’u %50 indirimli, 9’u %25 indirimli ve 63’ü ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Hemşirelik

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Fizyoterapi Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Fizyoterapi
Alan Kodu Alan Adı Dal No Dal Adı
6023 Hasta ve Yaşlı Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları
6201 Acil Sağlık Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları
6202 Anestezi ve Reaminasyon - Alanı ve Tüm Dalları
6205 Hemşirelik-Ebelik-Sağlık Memurluğu - Alanı ve Tüm Dalları
6058 Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı 2 Veteriner Sağlık
6206 Ortopedik Protez ve Ortez - Alanı ve Tüm Dalları
6207 Radyoloji - Alanı ve Tüm Dalları
6208 Sağlık Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları

 

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 18.950 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Fizyoterapi (Ücretli) 18.950 TL + KDV (%8)
Fizyoterapi (Burslu) -
Fizyoterapi (%50 İndirimli) 9.475 TL + KDV (%8)
Fizyoterapi (%25 İndirimli) 14.212,5 TL + KDV (%8) 

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız