Optisyenlik

Ülkemizde numaralı gözlük camı ve gözlük çerçevesi satma, gözlük montajı ve her türlü reçeteli lens satışı yapma yetkisi kanunla optisyenlere verilmiştir. Optisyenlik yapabilmek için ise bu alanda ön lisans seviyesinde eğitim almak gereklidir.Kapadokya MYO

Optisyenler göz doktorunun verdiği reçeteye göre gözlük camlarını hazırlamaktan, camları kişiye ve hastanın durumuna uygun çerçevelere yerleştirmekten, cam ve çerçevenin göze ve fizyolojik özelliklere uyumunu sağlamaktan sorumludur.

Ülkemizde optik gözlükçülüğün yanında neredeyse eşdeğer hacme sahip filtreli güneş gözlüğü piyasası bulunması optisyenlerin çalışma alanlarını genişletmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Optisyen” unvanı verilir.

 Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı  Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Optisyenlik (Ücretli) 27 - - - -
Optisyenlik (Burslu) 8 321,95
Optisyenlik (%50 İndirimli) 13 254,37
Optisyenlik (%25 İndirimli) 32 215,31

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 80 kişidir. Bunun 8’i burslu, 13’ü %50 indirimli, 32’si %25 indirimli ve 27’si ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Fizik
  • Optik ve Akustik Mühendisliği
  • Fizik Mühendisliği

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 17.950 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Optisyenlik (Ücretli) 17.950 TL + KDV (%8)
Optisyenlik (Burslu) -
Optisyenlik (%50 İndirimli) 8.975 TL + KDV (%8)
Optisyenlik (%25 İndirimli) 13.462,5 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız