Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Tüm dünyada havacılık sektörü teknolojik devir hızının en yüksek olduğu sektörlerin başında gelmektedir. Bu yoğunlukta teknolojiye bağımlı bir sektörün en büyük ihtiyacının ise güncel bilgilere sahip nitelikli işgücü olduğu şüphesizdir. Bu bölüm, sektörde misafir hizmetlerinden uçuş operasyonunun takibi ve denetlenmesine kadar gerçekleşen süreçlerde aktif olarak bulunabilecek bilgili ve nitelikli personelin yetiştirilmesini sağlar. Gelişen ve her geçen gün büyüyen havacılık sektöründe aktif olarak yer almak ve gelecekte bu büyümeye katkı sağlamak için tercih edebilirsiniz.

Kapadokya MYO

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programı, öğrencilerine mezuniyetlerinde ön lisans belgesinin yanında sivil havacılık sertifikaları ve yabancı dil hâkimiyeti sağlamaktadır. Sektörün dev kuruluşlarıyla yapılan etkin iş birlikleriyle öğrencilerimiz henüz eğitimlerine devam ederken uzun süreli staj ve çalışma imkânı bulmakta, mezuniyetlerinin ardından sektördeki yerlerini almaktadırlar.

İngilizce Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programında öğrenim gören öğrencilerimiz hazırlıkta aldıkları yoğun dil eğitimi ve sahip oldukları mesleki İngilizce yeterlilikleriyle sektörün uluslararası alanlarında da çalışma imkânı elde etmektedirler. Üniversitemiz Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programı Türkçe ve İngilizce programlarıyla Kapadokya yerleşkesinde, İngilizce programıyla İstanbul Sabiha Gökçen yerleşkesinde* eğitim vermektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı mezunları havalimanlarında havayollarına hizmet veren yer hizmetleri kuruluşlarında, denetim ve gözetim yapan temsilci firmalarda, havayollarının yer işletme departmanlarında, havalimanı terminal işletmelerinin farklı departmanlarında, hava kargo işletmelerinde, bilet satış acentalarında, KPSS sınavında başarılı oldukları taktirde SHGM ve DHMİ gibi kamu kurumlarında çalışabilirler. Yer hizmetleri kuruluşlarında misafir hizmetleri görevlisi, operasyon görevlisi, temsilci firmalarda veya havayollarında süpervizör, terminal işletmelerinde tahakkuk memuru, operasyon kontrol merkezi memuru, terminal operasyon memuru, hava kargo işletmelerinde kargo operasyon görevlisi, bilet satış acentalarında bilet satış elemanı, SHGM ve DHMİ kurumlarında devlet memuru olarak çalışabilirler.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Üniversitemiz Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programlarında, sektörün gereksinimlerine uygun müfredat oluşturularak öğrencilerin iş hayatına başlamadan önce teorik anlamda donanımlı olmaları sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz, eğitim süreleri boyunca aldıkları Yolcu Hizmetleri, Ramp, Yük Kontrolü, Haberleşme, Temsil ve Kargo İşlemleri derslerinden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün üniversitemize verdiği yetki doğrultusunda başarılı oldukları takdirde katılım belgesi ve sertifika alma hakkı kazanmaktadır. Bu derslerle beraber sektörde farkındalıklarını arttırmak, bilgi ve becerilerini geliştirmek için Sivil Havacılığa Giriş, Havacılık Emniyeti Yönetimi, Heliport İşletmeciliği, Havayolu İşletmeciliği, Terminal Hizmetleri ve İşletmeciliği, Meteoroloji, Biletleme ve Seyahat Acenteciliği, Genel Turizm, Kültürel Tercihler Yönetimi, Kalite Yönetimi ve Tehlike Madde Kuralları dersleriyle eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın.

*İstanbul yerleşkesini tercih edecek öğrencilerin, Sabiha Gökçen Havalimanında verilecek uygulama eğitimleri, staj vb. eğitim faaliyetlerine katılabilmeleri için havalimanı giriş kartı alma şartlarını taşımaları gerekmektedir. Giriş kartı alabilmek için öğrencilerin kayıt esnasında Adli Sicil Belgesi ibraz etmeleri ve Adli Sicil Belgesinde, Türk Ceza Kanunu'na göre zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi yüz kızartıcı suçlardan dolayı hüküm kaydı, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yer alan suçlardan hüküm kaydı, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa, 2313 Sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanununa, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa ve 1567 Sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanununa muhalefetten hüküm kaydı bulunmaması gerekmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği alanında ön lisans diploması verilir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Puan Türü: TYT

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Eğitim Dili: Türkçe / İngilizce

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Eğitim Yeri: Nevşehir / İstanbul

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü 2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (Nevşehir)

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe) (Ücretli)

9

-

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe) (Burslu)

6

278,92

567.000

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe) (%50 İndirimli)

21

220,74

1.269.000

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe) (%25 İndirimli)

24

-

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Ücretli)

7

-

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Burslu)

4

284,82

588.000

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (%50 İndirimli)

12

231,79

1.113.000

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (%25 İndirimli)

17

195,69

1.637.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup Nevşehir Yerleşkesi Türkçe programda toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 21’i %50 indirimli, 24’ü %25 indirimli ve 9’u ücretlidir. (%30 İngilizce) programda toplam kontenjan 40 kişidir. Bunun 4’ü burslu, 12’si %50 indirimli, 17’si %25 indirimli ve 7’si ücretlidir.

Sivil Hava ve Ulaştırma İşletmeciliği 2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları (İstanbul)

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (İstanbul) (Ücretli)

22

186,74

1.730.000

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (İstanbul) (Burslu)

4

289,58

480.000

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (İstanbul) (%50 İndirimli)

4

267,38

678.000

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (İstanbul) (%25 İndirimli)

10

241,90

982.000

İstanbul Sabiha Gökçen Yerleşkesinde (%30 İngilizce) programda toplam kontenjan 40 ki

İstanbul Sabiha Gökçen Yerleşkesinde (%30 İngilizce) programda toplam kontenjan 40 kişidir. Bunun 4’ü burslu, 4’ü %50 indirimli, 10’u %25 indirimli ve 22’si ücretlidir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ön Lisans Programından Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

 • Havacılık Yönetimi
 • İşletme
 • İşletme Yönetimi
 • Lojistik
 • Lojistik Yönetimi
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
 • Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
 • Ulaştırma ve Lojistik
 • Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi
 • Turizm İşletmeciliği

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
Alan Kodu Alan Adı Dal No Dal Adı
6040 Muhasebe ve Finansman - Alanı ve Tüm Dalları 
6042 Pazarlama ve Perakende - Alanı ve Tüm Dalları
6045 Raylı Sistemler Teknolojisi 101 İşletmecilik (Demiryolu) 
6055 Ulaştırma Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları
6313 Sivil Havacılık  1 Yer Hizmetleri

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 16.750 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe) (Ücretli)

16.750 TL + KDV (%8)

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe) (Burslu)

-

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe) (%50 İndirimli)

8.375 TL + KDV (%8)

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Türkçe) (%25 İndirimli)

12.562,5 TL + KDV (%8)

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Ücretli)

16.750 TL + KDV (%8)

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Burslu)

-

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (%50 İndirimli)

8.375 TL + KDV (%8))

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (%25 İndirimli)

12.562,5 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (Türkçe, Kapadokya Yerleşkesi)

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (İngilizce, Kapadokya Yerleşkesi)

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız (İngilizce, İstanbul Sabiha Gökçen Yerleşkesi)

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız