Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Tıbbi görüntüleme teknikerleri, hastalığın teşhisi için istenmiş olan direkt film, Bilgisayarlı Tomografi, Magnetik Rezonans, Mamografi, Ultrasonografi gibi birimlerde veya ışın tedavisi gören hastaların cihazlarının hazırlanmasında ve uygulanmasında ve Nükleer Tıp bölümünün çeşitli ünitelerinde hizmet verirler. Tanı ve tedavi amaçlı yüksek teknolojiye sahip görüntüleme sistemlerini (Konvansiyonel ve Dijital Radyoloji, Floroskopi, Dijital Substraksiyon Anjiografi, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme vb.) eğitimi süresince edineceği temel tıp ve radyoloji bilgilerinin ve hastane uygulamalarının ışığında kullanabilen, gelişen teknolojiyi sahada uygulayabilecek teknik donanımda, bilgiyi sentezleme becerisine sahip, göz ve el koordinasyonunu rahat kullanabilen, bunları yaparken kendi ve hasta sağlığı açısından radyasyondan korunma ile ilgili bilgilerini yorumlayıp uygulayabilme tecrübesine ve hekim ile koordinasyon becerisine sahip “Profesyonel Tıbbi Görüntüleme Teknikeri” yetiştirilmektir.

Kapadokya MYO

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi genç, dinamik, nitelikli öğretim görevli hocalarıyla birlikte öğrencilerimizin ülkemizin şuan ki iş imkanlarına göre eğitim vermekte olup Ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlara ait programlarda hizmet vermektedir. Öğrenciler üniversiteden örgün olarak almış olduğu eğitimleri özel hastane ve devlet hastanelerinde birebir uygulamasını yapmaktadırlar. Yapmış oldukları stajlarla ilerideki meslek hayatına hazırlanmaktadırlar. Üniversitemizde düzenlenen sempozyum, etkinlik gibi faaliyetlerde görev alıp kendini yetiştirmektedirler.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı mezunları devlet, üniversite, özel hastaneleri, özel tıp merkezleri ve özel görüntüleme merkezlerinin Radyoloji (Konvansiyonel Radyoloji, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans, Anjiografi, Mamografi, Fluoroskopi), Nükleer Tıp ve Radyoterapi departmanlarında tekniker unvanıyla çalışabilir. Programi tüm gereksinimlerini yerine getirerek basari ile tamamlayan mezunlar "Tıbbi Görüntüleme Teknikleri alaninda Önlisans Diplomasi" derecesi alırlar.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünde Hangi Dersler Var?

 • Anatomi
 • Fizyoloji
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 • Radyolojik Anatomi
 • Karanlık Oda ve Aktarma Teknikleri
 • İleri Görüntüleme Teknikleri
 • Nükleer Tıp
 • Radyolojiye Giriş
 • Radyoterapi
 • Temel Fizik
 • Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği
 • Radyolojik Anatomi

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünün Puan Türü

TYT

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünün Eğitim Dili

Türkçe

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünün Eğitim Türü

Örgün Öğretim

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünün Eğitim Süresi

Eğitim süresi 2 yıldır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünün Eğitim Yeri

Ürgüp Yerleşkesi

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünden Dikey Geçiş Sınavı ile Hangi Lisans Bölümlerine Geçiş Yapılabilir?

 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

 Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü 2019 - ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Ücretli)

45

192,27

1.682.000

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Burslu)

9

284,56

520.000

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%50 İndirimli)

10

263,16

722.000

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%25 İndirimli)

26

231,06

1.123.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 90 kişidir. Bunun 9’u burslu, 10’u %50 indirimli, 26’sı %25 indirimli ve 45’i ücretlidir.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6207

Radyoloji

-

Alanı ve Tüm Dalları

6208

Sağlık Hizmetleri

-

Alanı ve Tüm Dalları

59068

Sağlık Astsubay Hazırlama

-

Alanı ve Tüm Dalları

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 18.950 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Ücretli)

18.950 TL + KDV (%8)

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Burslu)

-

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%50 İndirimli)

9.475 TL + KDV (%8)

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%25 İndirimli)

14.212,5 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız