Uçuş Harekât Yöneticiliği

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Uçuş harekât uzmanı (uçuş dispeçeri), uçuş harekâtını planlayan, uygulayan, uçuşu takip ve kontrol eden, sorumlu pilotun talebi veya gerekli durumlarda uçuş ekibini bilgilendiren, uçuş akışını izleyen, acil durum bilgilerinin gerekli birimlere iletilmesini sağlayan, sivil havacılık tarafından onaylanmış geçerli lisansa sahip nitelikli personeldir. Uçuş dispeçerliği, her türlü sivil hava aracının uçuş operasyonunun ulusal ve uluslararası sivil havacılık standartlarına uygun olarak planlanmasını, uygulanmasını, takibini, yönetimini ve kontrolünü sağlamakla sorumlu, havayollarında en çok sorumluluk taşıyan ve en iyi kazanca sahip olan mesleklerden biridir. Uçuşun sorumluluğunu kaptanla beraber paylaşan, çalıştığı ofis havayolunun beyni pozisyonunda olan son derece saygın bir görevdir.

Eğer havacılıkta üst noktada, kilit bir pozisyonda yer almak istiyorsan, sıradan değil farklı bir iş yapmak istiyorsan, havayolunun filosunun kontrolünde yer almak, her gün farklı, her gün yeni bir heyecan yaşamak istiyorsan doğru adres Uçuş harekât yöneticiliğidir.

Kapadokya MYO

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Uçuş harekât uzmanı olabilmek için önlisans diplomasının yanında SHGM onaylı dispeçer lisansına sahip olunması zorunludur. Yüksekokulumuz tarafından geliştirilen Uçuş Harekât Yöneticiliği programı, Türkiye'nin dispeçer yetiştiren ilk, SHGM tarafından yetkilendirilen tek program olma unvanlarına sahiptir.

Okulumuz modern teknolojinin geldiği son noktada, tekniğin sağladığı tüm imkanları kullanarak, online ve gerçek zamanlı bir eğitimi, bilgisayar ortamında vermekte, sizlere mezun olduktan sonra işbaşı yaptığınızda yaşayacağınız ortamın bir benzerini öğrencilik yaşamınızda sağlamaktadır.

Eğitimler, gerçek piyasadan, gerçek dünyadan kopuk, sanal bir alemde değil, mezun olduktan sonra hızla işinize uyum sağlayabilmenizi sağlayacak gerçekçi bir zemin ve altyapıda işlenmektedir.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Mezun olan öğrenciler, öncelikle havayolu şirketlerinin Dispatch / OCC ofislerinde dispeçer pozisyonunda yada havayolu işletmeleri (yolcu – kargo), temsil/gözetim şirketlerinde ya da terminal işletmelerinde iş bulabilmektedirler.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Meteoroloji, Uçuş planlama ve kontrolü, Seyrüsefer ve haberleşme, Havaaracı ağırlık ve performans gereklilikleri, Hava hukuku, Yük kontrol ve denge konuları programın önemli dersleri arasında bulunmaktadır.

Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünün Puan Türü: TYT

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünün Eğitim Dili: İngilizce

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünün Eğitim Yeri: İstanbul Sabiha Gökçen Yerleşkesi

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünün 2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Uçuş Harekât Yöneticiliği (İstanbul) (Ücretli)

30

-

-

Uçuş Harekât Yöneticiliği (İstanbul) (Burslu)

6

309,07

355.000

Uçuş Harekât Yöneticiliği (İstanbul) (%50 İndirimli)

4

287,76

494.000

Uçuş Harekât Yöneticiliği (İstanbul) (%25 İndirimli)

20

217,59

1.314.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 4’ü %50 indirimli, 20’si %25 indirimli ve 30’u ücretlidir.

Uçuş Harekât Ön Lisans Programından Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Hava Trafik Kontrol
  • Pilotaj
  • Havacılık Yönetimi

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Uçuş Harekat Yöneticiliği Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6040

Muhasebe ve Finansman

-

Alanı ve Tüm Dalları

6042

Pazarlama ve Perakende

-

Alanı ve Tüm Dalları

6055

Ulaştırma Hizmetleri

-

Alanı ve Tüm Dalları

Uçuş Harekât Bölümü Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 18.950 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Uçuş Harekat Yöneticiliği (Ücretli)

18.950 TL + KDV (%8)

Uçuş Harekat Yöneticiliği (Burslu)

-

Uçuş Harekat Yöneticiliği (%50 İndirimli)

9.475 + KDV (%8)

Uçuş Harekat Yöneticiliği (%25 İndirimli)

14.212,5 + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

Uçuş Harekât Bölümü Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Uçuş Harekât Programı Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız