Uçuş Harekat Yöneticiliği

Uçuş harekât uzmanı (uçuş dispeçeri), uçuş harekâtını planlayan, uygulayan, uçuşu takip ve kontrol eden, sorumlu pilotun talebi veya gerekli durumlarda uçuş ekibini bilgilendiren, uçuş akışını izleyen, acil durum bilgilerinin gerekli birimlere iletilmesini sağlayan, sivil havacılık tarafından onaylanmış geçerli lisansa sahip nitelikli personeldir.Kapadokya MYO

Uçuş dispeçerliği, her türlü sivil hava aracının uçuş operasyonunun ulusal ve uluslararası sivil havacılık standartlarına uygun olarak planlanmasını, uygulanmasını, takibini, yönetimini ve kontrolünü sağlamakla sorumlu, havayollarında en çok sorumluluk taşıyan ve en iyi kazanca sahip olan mesleklerden biridir.

Uçuş harekat uzmanı olabilmek için önlisans diplomasının yanında SHGM onaylı dispeçer lisansına sahip olunması zorunludur. Yüksekokulumuz tarafından geliştirilen Uçuş Harekât Yöneticiliği programı, Türkiye'nin dispeçer yetiştiren ilk, SHGM tarafından yetkilendirilen tek program olma unvanlarına sahiptir. 

Program, İngilizce hazırlık eğitimi ve %30 İngilizce müfredatı ile havacı olmak isteyen gençlerin öncelikli tercihlerindendir. Mezun olan öğrenciler, havayolu işletmeleri (yolcu – kargo) ve temsil/gözetim şirketlerinde iş bulabilmektedirler.

Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın.

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: İngilizce

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı  Kontenjan 2019-ÖSYS En Küçük Puan
Uçuş Harekat Yöneticiliği (İstanbul) (Ücretli) 30 - - - -
Uçuş Harekat Yöneticiliği (İstanbul) (Burslu) 6 309,07
Uçuş Harekat Yöneticiliği (İstanbul) (%50 İndirimli) 4 287,76
Uçuş Harekat Yöneticiliği (İstanbul) (%25 İndirimli) 20 217,59

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 4’ü %50 indirimli, 20’si %25 indirimli ve 30’u ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Hava Trafik Kontrol
  • Pilotaj
  • Havacılık Yönetimi

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Uçuş Harekat Yöneticiliği Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği
Alan Kodu Alan Adı Dal No Dal Adı
6040 Muhasebe ve Finansman - Alanı ve Tüm Dalları
6042 Pazarlama ve Perakende - Alanı ve Tüm Dalları
6055 Ulaştırma Hizmetleri - Alanı ve Tüm Dalları

 

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 18.950 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Uçuş Harekat Yöneticiliği (Ücretli) 18.950 TL + KDV (%8) 
Uçuş Harekat Yöneticiliği (Burslu) -
Uçuş Harekat Yöneticiliği (%50 İndirimli) 9.475 + KDV (%8)
Uçuş Harekat Yöneticiliği (%25 İndirimli) 14.212,5 + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız