Uçuş Harekât Yöneticiliği

Uçuş Harekât Yöneticiliği

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Uçuş harekât uzmanı (uçuş dispeçeri), uçuş harekâtını planlayan, uygulayan, uçuşu takip ve kontrol eden, sorumlu pilotun talebi veya gerekli durumlarda uçuş ekibini bilgilendiren, uçuş akışını izleyen, acil durum bilgilerinin gerekli birimlere iletilmesini sağlayan, sivil havacılık tarafından onaylanmış geçerli lisansa sahip nitelikli personeldir. Uçuş dispeçerliği, her türlü sivil hava aracının uçuş operasyonunun ulusal ve uluslararası sivil havacılık standartlarına uygun olarak planlanmasını, uygulanmasını, takibini, yönetimini ve kontrolünü sağlamakla sorumlu, hava yollarında en çok sorumluluk taşıyan ve en iyi kazanca sahip olan mesleklerden biridir. Uçuşun sorumluluğunu kaptanla beraber paylaşan, çalıştığı ofis hava yolunun beyni pozisyonunda olan son derece saygın bir görevdir.

Kapadokya MYO

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Uçuş harekât uzmanı olabilmek için ön lisans diplomasının yanında SHGM onaylı dispeçer lisansına sahip olunması zorunludur. Yüksekokulumuz tarafından geliştirilen Uçuş Harekât Yöneticiliği Programı, Türkiye'nin dispeçer yetiştiren ilk, SHGM tarafından yetkilendirilen tek program olma unvanlarına sahiptir.

Üniversitemiz modern teknolojinin geldiği son noktada, tekniğin sağladığı tüm imkanları kullanarak, online ve gerçek zamanlı bir eğitimi bilgisayar ortamında vermekte, öğrencilerine mezun olduktan sonra çalışacakları ortamın bir benzerini öğrencilik yaşamlarında sağlamaktadır.

Uçuş Harekât Bölümü eğitimleri, gerçek piyasadan, gerçek dünyadan kopuk, sanal bir alemde değil, mezun olduktan sonra hızla işe adapte olabilmeyi sağlayacak gerçekçi bir zemin ve altyapıda işlenmektedir.

*Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü için yetkili eğitimin neden önemli olduğunu ve hangi alanlarda eğitim verme yetkisine sahip olduğumuz görmek için tıklayınız.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünden mezun olan öğrenciler, öncelikle hava yolu şirketlerinin Dispatch / OCC ofislerinde dispeçer pozisyonunda ya da hava yolu işletmeleri (yolcu – kargo), temsil/gözetim şirketlerinde ya da terminal işletmelerinde iş bulabilmektedirler.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Meteoroloji, uçuş planlama ve kontrolü, seyrüsefer ve haberleşme, havaaracı ağırlık ve performans gereklilikleri, hava hukuku, yük kontrol ve denge konuları Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünün önemli dersleri arasında bulunmaktadır.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Havacılığa ilgi duymak,

 • Analitik düşünce yapısına sahip olmak,

 • İyi iletişim becerilerine sahip olmak,

 • Sorumluluk üstlenerek gerektiğinde kontrolü ele alabilmek,

 • Güvenliği ön planda tutmak,

 • Soğukkanlı olmak ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilmek,

 • Farklı çalışma saatlerine yatkın olmak,

 • Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmak gerekmektedir.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Puan Türü: TYT

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Eğitim Dili: İngilizce

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Eğitim Süresi: 2 yıl

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Eğitim Yeri: İstanbul Sabiha Gökçen Yerleşkesi

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü 2020-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Uçuş Harekât Yöneticiliği (İstanbul) (Burslu)

9

309,07

355.000

Uçuş Harekât Yöneticiliği (İstanbul) (%50 İndirimli)

51

287,76

494.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 4’ü %50 indirimli, 20’si %25 indirimli ve 30’u ücretlidir.

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümünden Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

 • Hava Trafik Kontrol
 • Pilotaj
 • Havacılık Yönetimi

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Aşağıda Belirtilen Alan/Dallarından Mezun Olanlar, Uçuş Harekat Yöneticiliği Programına Ek Puanları ile Yerleşebileceklerdir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği

Alan Kodu

Alan Adı

Dal No

Dal Adı

6040

Muhasebe ve Finansman

-

Alanı ve Tüm Dalları

6042

Pazarlama ve Perakende

-

Alanı ve Tüm Dalları

6055

Ulaştırma Hizmetleri

-

Alanı ve Tüm Dalları

Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Eğitim Ücreti

2020-2021 akademik yılında eğitim ücreti 25.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhildir.

Program Adı

Ücret

Uçuş Harekat Yöneticiliği (Burslu)

-

Uçuş Harekat Yöneticiliği (%50 İndirimli)

12.500 TL

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Üniversitesinin burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit üniversitenin banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya üniversitenin belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır. Uygulanacak indirim, yukarıda yer alan ödeme planına uygun banka tüketici kredisi faiz oranı ortalamaları baz alınarak piyasa koşullarına göre belirlenecektir. Kayıt olan öğrencinin eğitime devam etmemesi durumunda yıllık öğrenim ücreti eksiksiz olarak tahsil edilir.

2020 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Uçuş Harekât Yöneticiliği Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayın

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız