Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Beslenme ve Diyetetik Bölümü, besinlerin insan sağlığına etkilerini ve besinlerin nasıl tüketilmesi gerektiğini araştıran bir bilimdir dalıdır. Bu alan hem sağlık hem de besin endüstrisi ile ilgilidir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları “Diyetisyen” unvanı alırlar. Diyetisyenler; besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler, toplumdaki yanlış beslenme sorunlarını tespit ederek, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan sağlık sorunlarına yönelik önlemlerin alınmasını sağlar; besin analizlerini gerçekleştirir; diyet ürünleri geliştirir, hasta bireyler veya gruplar için hastalıklarına uygun diyet programları oluştururlar.

Bölümün Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Beslenme ve Diyetetik Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi, üniversite dönemini, öğrencilerin hem mesleki hem de kişisel donanımlarının arttırıldığı, bir gelişim süreci olarak görür. Kapadokya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, mesleğe yönelik teorik ve pratik derslerin yanında; öğrencilerine, temel sunum ve iletişim, genel kültür, bilgisayar kullanımı, üst düzey İngilizce gibi dersler sunar. Öğrencilerini, öğrenmeyi bilen, önlerindeki uzun hayata hazır, tam donanımlı bireyler olarak mezun etmeyi hedefler.

Uygulamalı dersler, Beslenme ve Diyetetik Bölümünün tam donanımlı laboratuvarlarında verilmekte, öğrencilere birebir uygulama yapma imkânı sunulmaktadır. Eğitim sürecinde ayrıca, anatomi ve diseksiyon laboratuvarı ile genetik laboratuvarından yararlanılmakta, Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans bölümünün uygulama mutfakları da kullanılmaktadır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunları, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi devlet kurumlarında ve bakanlıklarda istihdam edilmektedirler. Bunun yanı sıra, kamu ve özel hastaneler, besin-İlaç endüstrisi, ulusal ve uluslararası beslenme kuruluşları (TDD, WHO, FAO), anne-çocuk sağlığı merkezleri, tıp merkezleri, toplu beslenme sistemleri, spor merkezleri, halk sağlığı birimleri, özel beslenme danışma merkezleri, araştırma kurumları ve eğitim kurumları gibi çok geniş yelpazede çalışma alanına sahiptirler. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilir, araştırma/öğretim görevlisi olabilirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Hangi Dersler Okutulur?

Bölüm müfredatı; üst düzey İngilizce yeterliliği kazandırmak amacıyla I. ve II. yarıyılda zorunlu olan İngilizce dersleri sonraki dönemlerde seçmeli ders statüsünde devam ettirilerek isteyen öğrencilerin İngilizce yabancı dil gelişimi olgunluğunu destekleyecek şekilde kurgulanmıştır.

Küresel Farkındalık Dersleri yanı sıra her yıl yeniden güncellenen ders müfredatı ile Beslenme ve Diyetetik Bölümü; besinler, beslenme uygulamaları ve bu uygulamaların toplum sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran diyetisyenlerin yetiştirilmesini hedefler. Bu bağlamda bölümde çeşitli yaş gruplarında beslenmenin büyüme ve gelişme üzerine etkileri, hastalıklarda beslenme, toplu beslenme sistemlerinde sağlıklı ve dengeli beslenmenin işleyişi, beslenme-sağlık ilişkisinin değerlendirilmesi konularında teorik ve uygulamalı dersler birlikte verilir. Öğrencilerimiz aynı zamanda Türk ve Dünya Mutfakları konularında da tecrübe sahibi olarak mezun olurlar.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Puan Türü

Puan Türü: SAY

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Eğitim Dili

Eğitim Dili: Türkçe

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Eğitim Türü

Örgün Öğretim

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Eğitim Süresi

Eğitim süresi 4 yıldır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Eğitim Yeri

Ürgüp Yerleşkesi

Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ösys başarı sıralaması

Beslenme ve Diyetetik (Burslu)

4

318,82

154.000

Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli)

16

260,35

300.000

Beslenme ve Diyetetik (%25 İndirimli)

8

234,34

422.000

Beslenme ve Diyetetik (Ücretli)

12

-

-

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 40 kişidir. Bunun 4’ü burslu, 16’sı %50 indirimli, 8’i %25 indirimli ve 12’si ücretlidir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 25.250 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Beslenme ve Diyetetik (Burslu)

-

Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli)

12.625 TL + KDV (%8)

Beslenme ve Diyetetik (%25 İndirimli)

18.937,5 TL + KDV (%8)

Beslenme ve Diyetetik (Ücretli)

25.250 TL + KDV (%8)

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2019 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Beslenme ve Diyetetik Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız