Beslenme ve Diyetetik

Günümüzde yaşamak kadar yaşam kalitesinin önemli olduğunun anlaşılması ile sağlıklı olmak tanımının daha geniş bir perspektifle değerlendirilmesi diyetisyenlere duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Beslenme ve Diyetetik Bölümü; besinler, beslenme uygulamaları ve bu uygulamaların toplum sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran diyetisyenlerin yetiştirilmesini hedefler. Çeşitli yaş gruplarında beslenmenin büyüme ve gelişme üzerine etkilerini, hastalıklarda beslenme, toplu beslenme sistemlerinde sağlıklı ve dengeli beslenmenin işleyişi, beslenme-sağlık ilişkisinin değerlendirilmesi gibi konularda hem teorik hem de uygulamalı olarak eğitim verir.

Bölümün Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunları, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi devlet kurumlarında ve bakanlıklarda istihdam edilmektedirler. Bunun yanı sıra, kamu ve özel hastaneler, besin-İlaç endüstrisi, ulusal ve uluslararası beslenme kuruluşları (TDD, WHO, FAO), anne-çocuk sağlığı merkezleri, tıp merkezleri, toplu beslenme sistemleri, spor merkezleri, halk sağlığı birimleri, özel beslenme danışma merkezleri, araştırma kurumları ve eğitim kurumları gibi çok geniş yelpazede çalışma alanına sahiptirler. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilir, araştırma/öğretim görevlisi olabilirler.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası devlet kurumlarında, diyetisyen olarak çalışmayı hedefleyen öğrencilerimiz KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek 4797 nitelik koduyla devlet kurumlarına atanmaktadır.

Kapadokya’da Beslenme ve Diyetetik Bölümü Okumak

Kapadokya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde mesleki teorik ve pratik eğitim-öğretim sunularak, öğrencilerimize temel tıp bilimleri, temel tarih, temel sunum ve istatistik, mesleki ve insani etik bilgilerinin yanında, iletişim becerileri, bilgisayar, Türkçe ve üst düzey İngilizce yeterliliği yetkinlikleri kazandırılmaktadır.

Bölümde verilen uygulamalı derslerin yürütülmesi için Beslenme ve Diyetetik Bölümüne özgü tasarlanmış laboratuvarda öğrencilerin birebir uygulama yapma olanağı bulunmaktadır. Öğrenciler eğitimleri sürecinde Anatomi ve Diseksiyon Labaratuvarı ve Genetik Labarotuvarından da yararlanmaktadır. Aynı zamanda üniversite bünyesinde eğitim veren Aşçılık ön lisans programı ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans bölümünün uygulama alanları da Beslenme ve Diyetetik Bölümünün öğrenim dinamiklerine olumlu katkı sağlamaktadır.

Kapadokya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde, öğrencilerimizin aldıkları standart lisans eğitimi ile kazanacakları alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında “Zaman ve Proje Yönetimi” “Meslek Etiği”, “Matematik” ve “İstatistiki Temel Kavramlar” gibi derslerde kişisel gelişimlerini destekleyen eğitimler bulunmaktadır. Verimli bir uygulama alanına sahip olan bölümün müfredatı, bilimin ışığında sürekli güncellenmektedir. Ayrıca Erasmus programı ile öğrencilerimize yurtdışında farklı ülkelerdeki üniversitelerde eğitim imkânı sunulmaktadır.

Puan Türü: SAY
Eğitim Dili: Türkçe

2018-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2017-ÖSYS En Küçük Puan
Beslenme ve Diyetetik (Burslu) 5 - - - -
Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli) 20 - - - -
Beslenme ve Diyetetik (Ücretli) 25 - - - -

2018 – 2019 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 50 kişidir. Bunun 5i burslu, 20’si %50 indirimli ve 25’i ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2018-2019 akademik yılında eğitim ücreti 21.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Beslenme ve Diyetetik (Burslu) -
Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli) 10.500 TL + KDV
Beslenme ve Diyetetik (Ücretli) 21.000 TL + KDV

 

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız