Dil ve Konuşma Terapisi

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Dil ve konuşma terapistleri, iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma sağlığı alanında önleyici programlarda görev alarak; yetkisi kapsamına giren bozukluklarda terapi ve rehabilitasyon yapan sağlık profesyonelleridir. İlgili uzman doktor tarafından yönlendirilen hastaların terapi ve rehabilitasyon planlamasını yapmakla ve uygulamakla sorumludur. Dil ve konuşma terapistlerinin mesleklerini yapabilmesi için karşılanması gereken temel ölçütler ve yeterlilikler üzerinde dünyada geniş ölçüde uzlaşılmıştır. Bizim ülkemizde de bu temel ölçütler ve yeterlilikler ile dil ve konuşma terapistlerinin iş ve görev tanımları Sağlık Bakanlığı mevzuatında tanımlanmıştır.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Bölümde verilen uygulamalı derslerin yürütülmesi için Dil ve Konuşma Bölümüne özgü tasarlanmış Dil ve Konuşma Terapisi Laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvar bünyesinde 6 adet terapi ve gözlem odası (her oda 1 kişi kapasiteli), dil ve konuşma/temel eğitim laboratuvarı, konuşma bozuklukları laboratuvarı (akustik-aerodinamik-rözenans-yutma testlerini kapsayan) bulunmaktadır. Öğrenciler eğitimleri sürecinde Anatomi ve Diseksiyon Laboratuvarı ve Odyometri laboratuvarından da yararlanmaktadır.

Kapadokya Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü’nde, öğrencilerimizin aldıkları standart lisans eğitimi ile kazanacakları alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında, “Zaman ve Proje Yönetimi”, “Meslek Etiği” ve “Matematik ve İstatistik” gibi derslerde kişisel gelişimlerini destekleyen eğitimler bulunmaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisi bölümü öğrencilerimiz, üniversitemiz bünyesinde Dil ve Konuşma Terapisi Yüksek Lisans programına devam ederek akademik kariyer yapabilirler. Bölümde eğitim gören öğrencilerimiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Psikoloji bölümleri ile Fizyoterapi (Önlisans) ve Odyometri (Önlisans) programlarında çift ana dal; Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Psikoloji bölümlerinde yan dal yapma şansına sahiptir. Ayrıca Erasmus programı ile öğrencilerimize yurtdışında farklı ülkelerdeki üniversitelerde eğitim imkânı sunulmaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Dil ve konuşma terapistleri; devlet, özel veya üniversite hastanelerinde veya dil ve konuşma bozukluğu bulunan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışma imkânına sahiptir. Kendilerine ait özel iş yerleri kurabilecekleri gibi, ilgili uzmanlarla birlikte oluşturdukları merkezlerde de hizmet sunmaktadırlar. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer de yapabilmektedir.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası devlet kurumlarında, Ergoterapist olarak çalışmayı hedefleyen öğrencilerimiz KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek 4601 nitelik koduyla devlet kurumlarına atanmaktadırlar.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünde Hangi Dersler Var?

Bölüm müfredatında Küresel Farkındalık dersleri olarak “Zaman ve Proje Yönetimi”, “Meslek Etiği” ve “Matematik ve İstatistik” gibi öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini destekleyen eğitimler bulunmaktadır. Ayrıca bölüm müfredatı mezun olan öğrencilerimize üst düzey İngilizce yeterliliği kazandıracak şekilde oluşturulmuştur.

Dil ve Konuşma Terapisti ünvanı kazandıran bölümde; insan anatomisi, insan fizyolojisi, işitme dilbilimi, fonetik, çocuk sağlığı nörolojisi, konuşma bilimi, kognitif nörobilim, odyoloji, klinik dilbilim, klinik fonoloji, dil bozuklukları, akıcılık bozuklukları, artikülasyon bozuklukları, ses bozuklukları gibi bilimler üzerine dersler verilir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünün Puan Türü

Puan Türü: SAY

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünün Eğitim Dili

Eğitim Dili: Türkçe

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünün Eğitim Türü

Örgün Öğretim

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünün Eğitim Süresi

Eğitim süresi 4 yıldır.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünün Eğitim Yeri

Ürgüp Yerleşkesi

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğrencileri İçin Çift Ana Dal ve Yan Dal İmkânları

Bölümde eğitim gören öğrencilerimiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Psikoloji bölümleri ile Fizyoterapi (önlisans) ve Odyometri (önlisans) programlarında çift ana dal ve yine Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi, Psikoloji programlarında yan dal yapma şansına sahiptir.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü 2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019- ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Dil ve Konuşma Terapisi (Burslu)

6

402,99

421.000

Dil ve Konuşma Terapisi (%50 İndirimli)

30

291,25

62.000

Dil ve Konuşma Terapisi (%25 İndirimli)

10

258,61

208.000

Dil ve Konuşma Terapisi (Ücretli)

14

234,50

307.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 30’u %50 indirimli, 10’i %25 indirimli ve 14’u ücretlidir.

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 25.250 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Dil ve Konuşma Terapisi (Burslu)

-

Dil ve Konuşma Terapisi (%50 İndirimli)

12.625 TL + KDV (%8)

Dil ve Konuşma Terapisi (%25 İndirimli)

18.937,5 TL + KDV (%8)

Dil ve Konuşma Terapisi (Ücretli)

25.250 TL + KDV (%8)E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız