Dil ve Konuşma Terapisi

Dil ve konuşma terapistleri, iletişim, dil, konuşma, ses ve yutma sağlığı alanında önleyici programlarda görev alarak; yetkisi kapsamına giren bozukluklarda terapi ve rehabilitasyon yapan sağlık profesyonelleridir. İlgili uzman doktor tarafından yönlendirilen hastaların terapi ve rehabilitasyon planlamasını yapmakla ve uygulamakla sorumludur. Dil ve konuşma terapistlerinin mesleklerini yapabilmesi için karşılanması gereken temel ölçütler ve yeterlilikler üzerinde dünyada geniş ölçüde uzlaşılmıştır. Bizim ülkemizde de bu temel ölçütler ve yeterlilikler ile dil ve konuşma terapistlerinin iş ve görev tanımları Sağlık Bakanlığı mevzuatında tanımlanmıştır.

Kapadokya Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü de; bireylerin ses, konuşma ve dil bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan, detay odaklı çalışabilen ve eleştirel düşünebilen nitelikli sağlık profesyonelleri yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Dil ve konuşma terapistleri; devlet, özel veya üniversite hastanelerinde veya dil ve konuşma bozukluğu bulunan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışma imkânına sahiptir. Kendilerine ait özel iş yerleri kurabilecekleri gibi ilgili uzmanlarla birlikte oluşturdukları merkezlerde de hizmet sunmaktadırlar. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik kariyer de yapabilmektedir.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Dil ve Konuşma Terapisi

Puan Türü: SAY
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2019-ÖSYS En Küçük Puan

Dil ve Konuşma Terapisi  (Burslu)

6

402,99

Dil ve Konuşma Terapisi (%50 İndirimli)

30

291,25

Dil ve Konuşma Terapisi (%25 İndirimli)

10

258,61

Dil ve Konuşma Terapisi (Ücretli)

14

234,50

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 30’u %50 indirimli, 10’i %25 indirimli ve 14’u ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 25.250 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Dil ve Konuşma Terapisi  (Burslu)

-

Dil ve Konuşma Terapisi (%50 İndirimli)

12.625 TL + KDV (%8)

Dil ve Konuşma Terapisi (%25 İndirimli)

18.937,5 TL + KDV (%8)

Dil ve Konuşma Terapisi (Ücretli)

25.250 TL + KDV (%8)E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız