fizyoterapi-ve-rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Fonksiyon bozukluğuna yol açan her türlü durumda, fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini ve tedavi yaklaşımlarını uygulayarak bireyin yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapan pozitif bir sağlık bilim alanıdır. Bu bölümle, hastaneler, tıp merkezleri, spor kulüpleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri gibi geniş çalışma alanına sahip nitelikli fizyoterapistlerin yetişmesi hedeflenmektedir.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde mesleki teorik ve pratik eğitim-öğretim sunularak, öğrencilerimize temel tıp bilimleri, temel tarih, temel sunum ve istatistik, mesleki ve insani etik bilgilerinin yanında, iletişim becerileri, bilgisayar, Türkçe ve üst düzey İngilizce yeterliliği yetkinlikleri kazandırılmaktadır.

Kapadokya Üniversitesi bünyesinde bulunan Fizik Tedavi ve Sağlıklı Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezi bölümde eğitim gören öğrencilerimiz için uygulama alanı olarak kullanılmaktadır. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencileri uygulamalı derslerinin yürütülmesinde işbirliği protokolleri kapsamında geniş bir uygulama alanına sahiptirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrencilerimiz Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Dil ve Konuşma Terapisi bölümleri, Odyometri (önlisans), Elektronörofizyoloji (önlisans), Optisyenlik (önlisans), İlk ve Acil Yardım (önlisans) programlarında çift ana dal; Beslenme ve Diyetetik, Dil ve Konuşma Terapisi ve Psikoloji bölümlerinde yan dal yapma şansına sahiptir. Ayrıca Erasmus programı ile öğrencilerimize yurtdışında farklı ülkelerdeki üniversitelerde eğitim imkânı sunulmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olan öğrencilerimiz Kapadokya Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü bünyesinde açılan lisansüstü programlarda akademik kariyer yapma imkanına sahiptirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü mezunlarının, yataklı tedavi merkezleri (üniversite, kamu ve özel hastaneler), ayakta tedavi veren tıp merkezleri, spor ve fiziksel uygunluk merkezleri, protez-ortez rehabilitasyon merkezleri, endüstriyel kuruluşlar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, amatör ve profesyonel spor kulüpleri, milli takımlar, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri, evde bakım merkezleri gibi birçok alanda istihdam edilme imkânı bulunmaktadır. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilir, araştırma/öğretim görevlisi olabilirler.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası devlet kurumlarında, fizyoterapist olarak çalışmayı hedefleyen öğrencilerimiz KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek 4587 nitelik koduyla devlet kurumlarına atanmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde Hangi Dersler Var?

Kapadokya Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde, öğrencilerimizin aldıkları standart lisans eğitimi ile kazanacakları alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında, “Zaman ve Proje Yönetimi”, “Meslek Etiği”, “Matematik ve İstatistik” gibi derslerde kişisel gelişimlerini destekleyecek eğitimler bulunmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencilerimize “Binicilik Eğitimi” ve “Hippoterapi” dersleri verilerek bu alanda yetkinlik kazandırılmaktadır.

Bölüm müfredatında; Fizyoloji, Anatomi gibi temel tıp bilimleri derslerinin yanı sıra, Elektroterapi, Ölçme ve Değerlendirme, Kinezyoloji, Biyomekanik, Manipülatif Tedavi ve Mobilizasyon Teknikleri, Tedavi Hareketleri, Ortopedik Hastalıklar ve Rehabilitasyonu, Kardiyo- Pulmoner Hastalıklar ve Rehabilitasyonu gibi bölüme özgü teorik ve uygulamalı dersler yer alır. Bölümde Bölümün müfredatı, öğrencilerin mesleki gelişimlerinin yeterli seviyeye çıkarılabilmesi için güncel bilgiler ve gelişen tıp bilimi ışığında sürekli güncellenmektedir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün Puan Türü

Puan Türü: SAY

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün Eğitim Dili

Eğitim Dili: Türkçe

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün Eğitim Türü

Örgün öğretim

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün Eğitim Süresi

Eğitim süresi 4 yıldır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün Eğitim Yeri

Ürgüp Yerleşkesi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

PROGRAM ADI

KONTENJAN

2019-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN

2019-ÖSYS BAŞARI SIRALAMASI

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Burslu)

5

310,04

-

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%50 İndirimli)

20

248,76

169.000

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%25 İndirimli)

10

224,55

348.000

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Ücretli)

15

-

465.000

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 50 kişidir. Bunun 5’i burslu, 20’si %50 indirimli,10’u %25 indirimli ve 15’i ücretlidir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 25.250 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Burslu)

-

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%50 İndirimli)

12.625 TL + KDV (%8)

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%25 İndirimli)

18.937,5 TL + KDV (%8)

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Ücretli)

25.250 TL + KDV (%8)

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız