Uçak Bakım ve Onarım bölümü

Uçak Gövde ve Motor Bakımı

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Nedir? Neden Okumalıyım?

Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü, hava araçlarının yapı ve sistemlerinin detaylı bir şekilde öğrenildiği, aynı zamanda bu öğrenilen yapı ve sistemlerin muayene, bakım ve onarım gibi işlerin teorik derslerin temelinde uygulama eğitimler ile desteklendiği bir bölümdür.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünü Neden Kapadokya Üniversitesinde Okumalıyım?

Kapadokya Üniversitesi ülkemiz havacılık otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen “SHY-147 Onaylı Eğitim Kuruluşu” yetkisine sahip olması nedeniyle içeriği sivil havacılık otoritesi tarafından onaylanmış bir eğitim sunmakta ve mezun olduklarında buna bağlı deneyim süresi ve tercih edilebilirlik avantajı sunmaktadır. Kapadokya Üniversitesi sahip olduğu yetki ile yetkili teknisyen olma gerekliliği olan modül sınavlarını da kendi bünyesinde yapabilmektedir. Öğrencilerimiz öğrenim süreçlerinde farklı bir yere gitmeden bu sınavlara da girebilmektedir.

Üniversitemiz, yıllardır havacılığın birçok dalında eğitim veren bir kuruluş olmasının yanında havacılık kültürünü iyi bilen, sektör deneyimi yüksek eğitmenlerinin olması ile kişisel gelişim açısından öğrencilerimize katkı sağlamaktadır.

Eğitimlerin son yılında öğrencilerimize anlaşmalı hava yolu şirketlerinde tam zamanlı çalışmalarını sağlayarak, pratik temel eğitimlerini gerçek bakım ortamında gerçekleştirme imkânı sunulmaktadır. Bu eğitimin SHGM tarafından temel eğitim tecrübesi olarak kabul edilmesi nedeniyle Kapadokya Üniversitesi mezunları yetkili teknisyen sıfatını kazanabilmek için yıl avantajı ile mezun olma şansını yakalamaktadır.

*Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü için yetkili eğitimin neden önemli olduğunu ve hangi alanlarda eğitim verme yetkisine sahip olduğumuz görmek için tıklayınız.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü mezunları sivil havacılık kuruluşlarına ait hava aracı bakım onarım merkezleri, hava aracı parçası üreten tesisler, savunma sanayi gibi birçok alanda çalışabilmektedir. Havalimanları ve hava yolu şirketlerinin bakım hangarlarında uçakların, gövde, yapısal bileşenleri, motor ve motorla ilişkili sistemlerinde bakım ve onarım işlemlerini yürütürler. Ülkemizde havacılık sektörüne yapılan yatırımlar nedeniyle, hava yolu şirketlerimizin uçak teknisyeni ihtiyacı da artmaktadır. Bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler gerek ülkemizde gerek uluslararası kuruluşlarda hızlıca iş bulabilmektedir.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümünde Hangi Dersler Var?

Uçak Gövde Motor Bakım Bölümünde bir yılda üç dönem (Trimester) olmak üzere toplam 12 dönem ders verilmektedir. Bu bölümün ilk iki yılında temel uçak bilgisine yönelik Temel Elektrik ve Elektronik, Malzeme ve Donanım, Temel Aerodinamik, Teknik Resim, İnsan Faktörleri ve Havacılık Mevzuatı ve benzeri dersler verilirken devamında uygulama ve teorik derslerin bir arada yürütüldüğü, Uçak Yapı Sistemleri, Gaz Türbinli Motorlar, Pervane Teorisi, Uçak Bakım Pratikleri ve benzeri dersler verilmektedir. Son sınıflarında öğrencilerimiz anlaşmalı bakım onarım organizasyonlarında uçak üstünde çalışarak pratik eğitimlerini gerçekleştirmektedir.

Uçak Gövde - Motor Bakım Bölümünde Okumak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Havacılığın yanı sıra fizik biliminin özellikle aerodinamik ve mekanik alanlarına meraklı olmak,

 • Yoğun konsantrasyon gerektiren işlerden keyif almak,

 • Detaycı olmak,

 • Güvenliği ön planda tutmak,

 • Takım çalışması ve işbirliğine yatkın olmak,

 • Farklı çalışma saatlerine yatkın olmak,

 • Şekil ilişkilerini görebilmek,

 • El becerisine sahip olmak,

 • Dikkatli ve titiz olmak,

 • Sorumluluk sahibi olmak,

 • Dikkatli ve titiz olmak,

 • Ofis yerine daha çok sahada görev yapmayı sevmek gerekmektedir.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Puan Türü: SAY

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Eğitim Dili: Türkçe

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Eğitim Türü: Örgün Öğretim

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Eğitim Süresi: 4 yıl

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Eğitim Yeri: Mustafapaşa Yerleşkesi

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü 2020-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2019-ÖSYS En Küçük Puan

 2019-ÖSYS Başarı Sıralaması 

Uçak Gövde ve Motor Bakımı (Burslu)

7

316,56

                   157.000

Uçak Gövde ve Motor Bakımı (%25 İndirimli)

38

207,09

                   481.000

2020 – 2021 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 45 kişidir. Bunun 7’si burslu, 38’i %25 indirimlidir.

Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü Eğitim Ücreti

2020-2021 akademik yılında eğitim ücreti 35.650 TL’dir. Ücretlere KDV dâhildir.

Program Adı

Ücret

Uçak Gövde ve Motor Bakımı (Burslu)

-

Uçak Gövde ve Motor Bakımı (%25 İndirimli)

26.737,5

* Bu programda yılda üç dönem eğitim verilmektedir. Uygulamaya dayalı eğitimler üniversiteye ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanları yanında anlaşmalı işyerlerinde de verilebilir. Bu işyerleri üniversitenin yerleşkesinin bulunduğu ilde olabileceği gibi il dışında da olabilecektir.

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit üniversitenin banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya üniversitenin belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır. Uygulanacak indirim, yukarıda yer alan ödeme planına uygun banka tüketici kredisi faiz oranı ortalamaları baz alınarak piyasa koşullarına göre belirlenecektir. Kayıt olan öğrencinin eğitime devam etmemesi durumunda yıllık öğrenim ücreti eksiksiz olarak tahsil edilir.


2020 ÖSYS Kontenjan Klavuzunda Yer Alan Uçak Gövde - Motor Bakım Bölümü Koşul ve Açıklamaları İçin Tıklayınız

E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız