Günseli Kato ile Sanat, Mekân ve İstanbul Üzerine

Kapadokya Lisansüstü Seminerleri’nin güz dönemi ilk konuğu minyatür sanatçısı Günseli Kato oldu.

Çağdaş Sümer’in moderatörlüğünde çevrim içi olarak yapılan “Sanat, Mekan ve İstanbul" isimli seminere öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Günseli Kato seminerde, minyatür sanatı ile yapılmış olan çalışmalara dikkat çekti ve ekrana yansıttığı İstanbul minyatürünün inceliklerine değindi. İstanbul minyatürünü, “Tarihi yarımadanın sanki yukardan drone ile çekilmiş bir fotoğrafı gibi ama değil, önünden çekilmiş fotoğrafı gibi ama değil. Osmanlı resminin, Türk resminin Rönesans eseridir, Matrakçı Nasuh’un yaptığı bu minyatür…” şeklinde tanımladı.

İstanbul’un ne kadar modern ve çağdaş bir şehir olduğundan bahseden Günseli Kato, “İstanbul bambaşka bir şehir… Dünyanın dört bir yanına da gitseniz, özlüyorsunuz bu şehri… İstanbul’da sanat ile buluşmak bir ayrıcalıktır. Çağdaş sanatın bu tarihi mekanlarla örtüşmesi ve buna değer verilmesiyle, yakın zamanda İstanbul’un sanat ve kültürün merkezi olacağını, dünyanın gözünün burada olacağına inanıyorum.” dedi.

Kato, İstanbul’un Galata, Karaköy, Kabataş gibi tarihi, çok kültürlü mekanlarına ve oralarda yer alan mimari açıdan önemli yapılarına değinerek, buraların gezilmesi ve öğrenilmesinin bütün disiplinler için önemli olduğunu söyledi.

Günseli Kato’nun “Sanat, Mekân ve İstanbul” semineri soru-cevap sonrası son buldu.


Diğer Haberler TümüE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız