Türk Dili ve Edebiyatı

2019 - 2020 akademik yılı bahar dönemi yatay geçiş başvurularında Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne özel %75 burs verilecektir.
 
Genç nüfusun yoğunlukta olduğu ülkemizde milli bilince sahip, kendi dil ve edebiyat değerlerinin farkında olan, bu bilinci kendinden sonraki kuşaklara aktarmayı amaçlayan bireylerin yetişmesi için Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin varlığı ciddi bir önem arz etmektedir. Bir milletin varlığı ancak dil ve edebi eserlerin varlığıyla somutlaşmaktadır. Kapadokya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğrencilerin, Türk dilini ve edebiyatını, kültürünü geçmişten bugüne muhteviyatına çeşitli disiplinler katarak öğrenmeleri hedeflenmektedir. 

Bölüm Blog Sayfası için Tıklayın

Kapadokya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün temel amacı; günümüzün küreselleşen dünyasında bölgesel ve küresel güç olma yolunda hızla ilerleyen ülkemizin edebiyat, dil ve kültür birikimini kavramış, yerel ve evrensel değerlere aşina, diğer çağdaş Türk lehçeleriyle karşılaştımalar yapan, teknolojik yeniliklere açık, bilimsel araştırma ve geliştirme bilincine sahip uzmanlar yetiştirmektir. 

Bölüm mezunları, metin yazarı, reklamcı, editör, yayımcı, redaktör, programcı vb. olarak yazılı ve görsel medyada ve yayın dünyasında faaliyet gösterebilir, sunuculuk ya da sunuculuk kurslarında eğitmenlik yapabilirler. Bunların yanı sıra üniversitelerde Türk dili okutmanı, araştırma görevlisi olarak çalışabilmektedir.

Kapadokya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerine Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile yapılan anlaşma uyarınca kontenjan dahilinde pedagojik formasyon eğitimi imkanı sağlanacaktır.

Puan Türü: SÖZ
Eğitim Dili: Türkçe

2019-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı

Kontenjan

2019-ÖSYS En Küçük Puan

Türk Dili ve Edebiyatı (Burslu)

6

275,12

Türk Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli)

44

204,86

Türk Dili ve Edebiyatı (%25 İndirimli)

5

- - - -

Türk Dili ve Edebiyatı (Ücretli)

5

- - - -

2019 – 2020 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 44’ü %50 indirimli, 5’i %25 indirimli ve 5’i ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2019-2020 akademik yılında eğitim ücreti 30.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı

Ücret

Türk Dili ve Edebiyatı (Burslu)

-

Türk Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli)

15.000 TL + KDV (%8)

Türk Dili ve Edebiyatı (%25 İndirimli)

22.500 TL + KDV (%8)

Türk Dili ve Edebiyatı (Ücretli)

30.000 TL + KDV (%8)E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız