Üniversitemiz B1.1 ve B2 Kategori SHY-147 Belgesi Aldı

Üniversitemiz SHY-147 Bakım Eğitimi ve Sınav Kuruluşu yetki kapsamını B1.1 ve B2 kategorilerini içerecek şekilde genişletmiştir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından A1-A2 kategoride yetkilendirildiği 2012 yılından bu yana verdiği eğitim ve sınav hizmetlerinin niteliğinin artırılmasına yönelik olarak sektör işbirliğini ön planda tutan bir öğretim yöntemini benimseyen Üniversitemiz, 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle Uçak Gövde Motor Bakım ve Uçak Elektrik Elektronik bölümü öğrencileri ile diğer teknisyen adayların eğitim ve SHY-66 sınav taleplerini karşılayabilmektedir.

Türkiye; Avrupa ve Asya kıtaları arasında uluslararası hava ulaşımı için çok önemli ve stratejik konumda bulunmaktadır. Türkiye'nin farklı kıtada bulunan çok sayıda ülkeler arasında bir köprü vazifesi görmesi sebebiyle ülkemiz son yıllarda sivil havacılık alanında yapmış olduğu yatırımlarla bu alanda söz sahibi olmaya başlamıştır.

Sivil havacılık sektöründeki özel girişimlerin artarak devam etmesi, havacılık sektöründe nitelikli işgücü ihtiyacını artırmıştır. Kapadokya Üniversitesi olarak amacımız, öğrencilerimizin eğitim-öğretim süreci boyunca sektörün ihtiyaç duyacağı nitelikli iş gücüne ait bilgi ve becerileri kazanmalarıdır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye’de Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) adına hareket etmekte ve ICAO mevzuatı paralelinde ulusal mevzuatı düzenlemektedir. Uluslararası ve ulusal mevzuat gereği, sivil havacılık sektöründe çalışacak elemanların, SHGM tarafından yetkilendirilen eğitim kuruluşlarında eğitim alması/sınavlara girmesi bir zorunluluktur. Kapadokya Üniversitesi tüm havacılık programlarında SHGM tarafından yetkilendirilmiş ve bu özelliği ile üniversiteler arasında tektir.

Üniversitemiz misyonuna paralel olarak 21. yüzyılın dünyasına entegre olabilmek için gerekli nitelik sıçramasına “çıkış noktası evrensel uygulaması milli” eğitim anlayışıyla katkıda bulunmak ve öğrencilerimizin uçak veya uçak parçaları üzerinde planlı veya plansız bakımları yapabilme, arızaların tespitlerini ve düzeltici eylemleri gerçekleştirebilmelerini sağlayacak şekilde el becerisi, merak, hayal gücü, yaratıcılık, özen, sorumluluk ve muhakeme gibi temel hasletleri aşılamak ve uluslararası nitelikte uçak bakım alanında bilgi ve becerilere haiz eleman yetiştirmek üzere, sahip olduğu “SHY-147 Hava Aracı Bakım Eğitimi ve Sınav Kuruluşu” (SHY-147) yetkisini genişleterek B1.1 ve B2 kategori eğitim yetkisi almış ve Uçak Gövde Motor Bakım ve Uçak Elektrik-Elektronik Bölümlerini kurarak 2018-2019 akademik yılında öğrenci kabul etmiştir.

Kapadokya Üniversitesi Uçak Teknolojisi, Uçak Gövde-Motor Bakım ve Uçak Elektrik Elektronik bölümlerinde yılda üç dönem uygulamalı eğitim, mesleki – teknik İngilizce, tam donanımlı atölyeler, uygulamalarda gerçek bakım ortamı ile benzerlerinden çok farklı bir eğitim verilmektedir.

B Kategori Lisans Yetkileri

B1 kategori hava aracı bakım lisansı, sahibine aşağıda belirtilen konularda bakım çıkış sertifikası düzenleyebilme

  1. Hava aracının yapısı, güç ünitesi, mekanik ve elektrik sistemleri üzerinde bakım faaliyetleri yapma,
  2. Arıza tespiti ve arıza giderme işlemleri hariç, faal olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla sadece basit testler gerektiren aviyonik sistemler üzerinde çalışma yetkisi verir.

B2 kategori hava aracı bakım lisansı, sahibine aşağıda belirtilen konularda bakım çıkış sertifikası düzenleyebilme ve B2 destek personeli olarak;

  1. Aviyonik ve elektrik sistemleri üzerinde bakım yapma,
  2. Güç sistemleri ve mekanik sistemler üzerinde, faal olup olmadıklarının tespit edilmesi amacıyla sadece basit testler gerektiren elektrik ve aviyonik işlemleri yapma yetkisi verir.

Yetkili Okuldan Mezun Olmak

Hava aracı bakım faaliyeti gerçekleştiren kuruluşlarda “Uçak Teknisyeni” olarak çalışabilmek için hava aracı bakım lisansı alınması bir zorunluluktur. Lisans alınabilmesi için aşağıdaki şartların tamamlanması gerekmektedir.

  1. Dil yeterliliğinin ispat edilmesi (En az A2 seviyesinde)
  2. Modül Sınavlarının Başarı ile tamamlanması
  3. Tecrübe

Üniversitemiz, SHGM tarafından “SHT-66L-HS Dil Yeterliliği ve Hizmet Sağlayıcısı” olarak yetkilendirilmiştir. Öğrenciler eğitim-öğretim hayatları süresince sınavlara girebilmektedir.

Üniversitemiz, SHY-147 Hava Aracı Bakım Eğitimi ve Sınav Kuruluşu tarafından dönem sonlarında eğitimi tamamlanan modüllerin (derslerin) sınavlarına girme imkânı elde etmekte ve yetişkin yaşamlarına erken hazırlanmaktadır.

Hava aracı bakım lisansı alabilmek için SHGM’ye başvuru yapılmakta ve lisans kategorisine göre ilgili kategoride deneyim istenmektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından SHY-147 belgesine sahip okullardan mezun olanlar için bu deneyim süreleri, B kategori lisans için 5 yıldan 2 yıla düşürmektedir. Üniversitemizin Uçak Gövde Motor Bakım ve Uçak Elektrik Elektroniği Bölümlerinden başarı ile mezun olan öğrencilerimiz için bu süre 2 yıla düşmektedir.

Diğer havacılık eğitimi yetkilerimizi görmek için tıklayınız.
E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız