Diş Protez Teknolojisi

Teknolojinin sanatla buluştuğu bir meslek: Diş Protez Teknolojisi…

Diş Protez Teknikerleri, diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda, diş ve çene protezlerinin üretimine ilişkin tüm aşamaları yürüten,sağlık elemanlarıdır.

Ağız ve diş sağlığı ekibinin, laboratuvarlarda görev yapan kıymetli üyeleri Diş Protez Teknikerleri, diş hekimleri tarafından alınan ağız ölçülerinden “model” hazırlar, protezleri şekillendirir, döküm yöntemiyle çoğaltır ve ağızda kullanılmaya uygun hale getirirler. 

Her hastanın ihtiyacı farklı, her çözüm hastaya özel olmak zorunda… Diş protez teknikerlerinin işleri hem çok çeşitli, hem de çok kapsamlıdır ve el becerisinin yanında estetik bir bakış da gerektirmektedir. Protezlerin işlevsel olmalarının yanında estetik görünmelerini sağlamak diş protez teknikerlerinin görevidir.

Program mezunları, özel sektörde diş protez laboratuvarlarında çalışabilmekte, kamu sektöründe  “tekniker” ünvanı ile atanabilmekte ve kendi laboratuvarlarını açabilmektedirler.

Puan Türü: YGS-2
Eğitim Dili: Türkçe

2017 ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanlar

Program Adı  Kontenjan 2016-ÖSYS En Küçük YGS Puanı
Diş Protez Teknolojisi (Ücretli) 45 199,41
Diş Protez Teknolojisi (Tam Burslu) 5 282,33

2017 – 2018 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 50 kişidir. Bunun 5’i tam burslu ve 45’i ücretlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

  • Sağlık İdaresi
  • Sağlık Yönetimi

Eğitim Ücreti

2017-2018 akademik yılında eğitim ücreti 12.400 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir. 

Program Adı Ücret
Diş Protez Teknolojisi (Ücretli) 12.400 TL + KDV
Diş Protez Teknolojisi (Tam Burslu) -

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2017 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.